Lejant Nedir? İmar Planında Ve Haritalarda Neyi Gösterir?

Lejant Nedir? İmar Planında Ve Haritalarda Neyi Gösterir? Lejant, haritada kullanılan özel işaretlerin ne anlama geldiğini belirten, sağ alt köşede bulunan bir alandır. Her haritanın kullanım amacına göre farklı işaretler bulunmaktadır. Haritalardan yeteri kadar faydalanabilmek için “lejant” harita işaretlerini iyi bilmek önemli bir konudur.

Lejant Nedir

Lejant, genellikle haritanın sağ alt köşesinde konumlandırılan bu bölümde kullanılan özel işaretlerin; renklerin, simgelerin, terimlerin anlamı; kuzey işareti ve ölçek gibi sembollerin bulunduğu alandır.

Bu semboller her haritanın kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Haritalarda mutlaka bulunması gereken bölümü ifade eden lejant kelimesi, Türkçe ’ye Fransızca dan gelmiştir.

Kısaca bilgi ile haritaların sağ alt köşelerinde bulunan haritadaki işaretlerin harita üzerinde ne anlam ifade ettiğini gösteren tabloya “Lejant” denilmektedir.

İmar Planı Lejantı Nedir? Lejant Nedir?

Lejant dili bilinerek, harita üzerindeki ifadelerin anlamlarını bilerek ve haritadan yüksek seviyede faydalanmak mümkündür. İmar planlarındaki lejant ise bazı açılardan harita lejantlarından farklılık göstermektedir. İmar planları da bir nevi harita olmaları sebebi ile üstünde normal haritalarda olduğu gibi lejant bölümü bulunmaktadır. Lejant, imar planlarında belediye hizmet alanı, eğitim-öğretim alanı, konut yoğunluğu, yüksek gerilim hattı, dini tesis alanı, dere sınırı gibi önem arz eden alanları sembollerle göstererek bilgilendirmek için yapılmaktadır.

Harita Lejant Sembolleri

Lejant olarak da bilinen harita lejant sembolleri, harita çizimi kuralları arasında olmazsa olmazlar arasında olmaktadır. Bu semboller ile harita içerisinde kullanılan özel sembollerin ne ifade ettiği gösterilmektedir.

Harita lejant sembolleri, haritanın türüne ve kullanılış amacına göre farklılık göstermektedir. Genellikle haritanın sağ alt köşesinde bulunan lejant bölümünde haritaların üzerindeki renklerin, simgelerin, terimlerin anlamları ifade edilir.

Harita lejant sembolleri; harita anahtarı, haritanın dili ya da harita işaret anahtarı olarak da ifade edilmektedir.

Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*