Yüz Yüze Eğitim Kararı Kiralık Ev Fiyatlarını Etkiledi!

Yüz Yüze Eğitim Kararı Kiralık Ev Fiyatlarını Etkiledi!. Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacağının duyurulmasının ardından, pandemi sürecini ailelerinin yanında geçiren öğrenciler de eğitim gördükleri kentlere dönmeye başladı.

Yüz Yüze Eğitim Kararı Kiralık Ev Fiyatlarını Etkiledi

Öğrencilerin geri dönüşü ile birlikte Türkiye’deki kiralık ev piyasası da hareketlendi. Özellikle Kocaeli Üniversitesi ile özel bir üniversitenin bulunduğu İzmit’te kiralık evlerin yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, sıkıntının sebebinin kentsel dönüşümün başladığı mahallelerde yaşayanların, dönüşüm süresince bölgedeki kiralık evlerde barınmasından kaynaklandığını söyledi.

Yüz Yüze Eğitim Kararı Kiralık Ev Fiyatlarını Etkiledi!

Pandemiden dolayı inşaatlar da sekteye uğradı. Yeni ev üretiminin olmaması ise en büyük problemlerden biri. Bundan dolayı kiralarda artış olduğunu görüyoruz. Yüzde 30-40 civarında kiralarda artışlar yaşandı. Bu sene Eskişehir’de öğrenciler için ev sorunu yaşanacak gibi görünüyor.

Kiralar 1000 Liradan Başlıyor 

500-600 liradan kiralanan evler 1000 liradan başlıyor, 2500 liraya kadar kiralık evler bulunuyor. Aileler için 1500’den başlıyor, 3500 liraya kadar yükseliyor. Kiralık ev bulmakta da zorluk yaşanmakta. Yeni konut üretim az olduğundan dolayı yeni evliler sıfır ev istiyorlar. Yeni evli insanlara ev bulmakta zorluk çekiliyor. 

İzmir Neredeyse Yüzde 50 Arttı

30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen deprem sebebiyle birçok vatandaşın kiralık evleri tercih ettiğini belirten  İzmir  Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, “Evleri yıkılan insanların evlerinin yapılması en az 2-3 yıllık bir süre. Bu nedenle burada sektör hareketlenince, kiralarda yaklaşık yüzde 50 kadar artış oldu” açıklamalarında bulundu. 

Evleri yıkılan bölgelerdeki vatandaşların eşyaları olmadığı için genellikle 1 artı 1 evleri tercih ettiğini söyleyen Güleroğlu, “İzmir’de 9 tane üniversite var. Yaklaşık 500 bin belki de daha fazla öğrenci gelecek buraya. Bu evlere talep daha da artacak. Daha önce en fazla 1.100 lira olan evler şu an 1.700-1.800’den başlıyor. Özellikle okul bölgelerindeki öğrenci evleri bu durumda” şeklinde konuştu.

Uzaktan eğitim ve evden çalışma nedeniyle sayfiye yerlerinde evi olan insanların oralarda ev almaya başladıklarının da altını çizen Güleroğlu, özellikle Çeşme, Alaçatı gibi bölgelerde aylık ev kirasının 30-35 bin liraya kadar çıktığını belirtti. 

Emlak Vergisi 12 Kat Arttı! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*