Emlak Vergisi 12 Kat Arttı!

Emlak Vergisi 12 Kat Arttı! Emlak vergisinde metrekare birim değerlerini düşürmek için Değer Tespit Komisyonları’na tanınan ’düzeltme hakkı’ tersine işleyerek fiyatları daha çok yukarı çekti. Birim değerlerde düşüş beklenirken belediyelerin büyük bölümü birim değerleri artırdı. Bazı belediyelerde artış 12 kata kadar gerçekleşti.

Emlak Vergisi 12 Kat Arttı


Emlak vergisine tabi değerlerin düşürülmesi için kanun çıkarılmasına karşılık belediyelerin büyük bölümü, mevcut değerleri daha da arttırma yoluna gitti. Emlak vergisinde değişiklik yapan ve 12 Temmuz 2006’da yürürlüğe giren Kanun ile belediyelere, metre kare birim değerleri düzeltme yetkisi verilmişti.


Emlak Vergisi 12 Kat Arttı!


Bu düzenlemede, vatandaşların açıklanan değerleri yüksek bulmasının yanı sıra kamuoyunun geri kalmış ve gelişmiş yöreler arasındaki dengesizliğe verdiği tepki de etkili olmuştur. Maliye Bakanlığı yetkilileri, Kanun değişikliği yapılırken, birim değerlerin düşürülerek düzeltilmesinin amaçlandığını, belediyelere de bu yönde telkinde bulunulduğunu iletmişti.

Emlak vergisinde, metre kare birim değerleri yükselen yerlerde gayrımenkulü bulunan vatandaşlar, kasımda fark ödemesinde bulunacak.
2017’de yaşananların ardından, belediyelerin yine aynı hatayı yapmayacakları ve hakkaniyetli olacakları düşünülerek, birçok belediyenin 2021’de yine, kantarın topuzunu iyice kaçırarak fahiş tutarda değer artışı yaptıkları anlaşıldı. Yapılan hesaplamalara göre, eğer bu yükselişler kesinleşirse, bazı semtlerde mükelleflerin. 2022’de ödemeleri gereken emlak vergisi tutara yaklaşık olarak 12 katına ulaşacak.

Bir diğer sürpriz, daha önce değerli konut cergisi kapsamına dahil olmayan konutlar, değerli konut vergisi kapsamına alınacağından ayrıca aynı konut için emlak vergisinin yanı sıra bir de değerli konut vergisi ödemesi gerçekliştirelecek.

TOKİ 21 İldeki 263 Arsayı Satışa Çıkarıyor! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*