Konut Fiyatlarını Neler Bekliyor? Artışlar Devam Edecek Mi?

Konut Fiyatlarını Neler Bekliyor? Artışlar Devam Edecek Mi? Ev fiyatlarında uzun zamandır yaşanan fahiş artış, internet ortamında sosyal medyada ve halk arasında konuşulanlar arasında ilk sırada yer alıyor ve yerini koruyor. Konut fiyatlarını gelecekte neler bekliyor? Konut sektöründe fiyatlar nasıl değişecek? İşte konut sektörüyle ilgili detaylar.

Konut Fiyatlarını Neler Bekliyor

Ev fiyatlarında uzun zamandır yaşanan fiyat yükselişi, kamuoyunda konuşulanlar arasında ilk sırada yer alıyor ve yerini koruyor. Konuya ilişkin, QNB Finansbank yönetimi tarafından önemli bir açıklama yapıldı.

Banka tarafından bugün yayınlanan ekonomi bülteni kapsamında, Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan konut fiyat endeksi verilerinde Aralık ayında yükseliş oranının aylık yüzde. 7,9 olarak belirlendiğini, senelikte ise yüzde 59,6 olarak kaydedildiği, senelik verinin 2010 yılında başlayan serideki zirve olduğuna da dikkat çekildi. 

Senelik fiyat yükselişinin yeni evlerde yüzde 66,6 oranında, eski evlerde ise yüzde 54,1 oranında tespitedildiğine vurgu yapan banka, fiyat yükselişinin sebeplerine ve gelecek süreçle ilişkin tahminlerine de yer verdi.

Konut Fiyatlarını Neler Bekliyor?

Ev fiyatlarında yaşanan yükselişte talep ve arzda kaydedilenlerin etkisi bulunduğunun altını çizen banka taarfından, “Konut satışlarındaki artış, enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla birlikte değer koruma aracı olarak konuta talebin arttığını göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Arz tarafındaysa üretim maliyetlerinde yaşanan yükselişin, yeni ev fiyatlarına baskı uyguladığına dikkat çekilen bültende, TÜİK tarafından malzeme ve işçilik ücretlerinden derlenen İnşaat Maliyet Endeksi’nin Aralık 2021’de yüzde. 15,7’lik bir artış yaşadığı, inşaat maliyetlerindeki senelik yükseliş oranının önceki aya göre artarak yüzde 67,7’ye çıktığı belirtildi.

Artış Hızlanmaya Devam Edecek

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmanın, enerji ve metal fiyatlarındaki hareketliliğin ve ücretlerdeki yükselişlerin inşaat maliyetlerini nasıl etkilediğine ilişkin ekonometrik yollar aracılığıyla tahminde bulunduklarına dikkat çekilen banka açıklamasında, fiyat yükselişinin gelecekteki olası hızıyla ilgili şunlar dile getirildi:

“Asgari ücret işveren maliyetindeki yüzde 40 oranındaki artış girdi maliyetlerine ocak verilerinde yansıyacaktır. Enerji ve metal fiyatlarının dolar bazında yatay kaldığı ve reel kurların yataya yakın seyrettiği bir senaryoda inşaat maliyetlerindeki yıllık artışın önümüzdeki aylarda yüzde 90 seviyelerine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Talebin de güçlü olmasıyla birlikte, konut fiyatlarındaki artış da kısa vadede hızlanmaya devam edecek gibi gözükmektedir.”

BETAM: Yıllık Artış Yüzde 91

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibindencom tarafından belirlenen ilan verileri kapsamında düzenlenen. “sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü” raporuna göre, 2021 Aralık’ta geçtiğimiz senenin. Aralık’ına göre Türkiye’de ortalama satılık ev ilanlarının metrekare cari fiyatı yüzde 91 yükseldi ve 6 bin 726 Türk Lirası’na ulaştı. 

Aynı zamanda ortalama satılık konut metrekare fiyatları megakent İstanbul geneline bakıldığında. 9.642 Türk Lirası, başkent Ankara’ya bakıldığında 4.400 Türk Lirası, Ege’nin incisi İzmir’e bakıldığında ise. 7 bin 567 Türk Lirası olarak belirlendi. 

Konutlarda Yıllık Değer Artışı En Çok Hangi İllerde Yaşandı?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*