Atalet Momenti Nedir?

Atalet (Eylemsizlik) Momenti Nedir? Atalet momenti katı cisimlerin, kendi rotasyon hareketlerindeki değişime karşı eylemsizliğinin gösterilmesi durumu olarak bilinmektedir. Hareket etmeyen bir cismin eylemsizliği cismin kütlesi olduğu gibi, dönen bir cismin eylemsizliği de atalet momentidir. Eylemsizlik momenti kavramı iki başlık altında incelenir. Alan eylemsizlik momenti ve kütlesel eylemsizlik momenti:

Atalet Momenti Nedir

Alan eylemsizlik momenti; Rastgele seçilen bir koordinat sistemine göre bir cismin iki boyutu ele alındığını düşünelim. Bu yüzey, rastgele seçilen koordinat sisteminin bir eksenine dik gelsin. Yüzeyin şekil değiştirmeme isteğinin yüzeyi içine alan eksenlere göre tanımlanmış haline alan atalet momenti ismi verilmiştir. Cismin seçilen yüzeyine dik eksen z ekseni diyelim. İncelenen düzlem x-y düzlemi üzerindedir. Bu şekliyle alan eylemsizlik momenti x eksenine ve y eksenine göre ayrı ayrı tanımlanabilir.

Eylemsizliğin bulunması istenen yüzey homojen ve tek boyutlu ise {\displaystyle \lambda ={\frac {dM}{dL}}={\frac {M}{L}}}{\displaystyle \lambda ={\frac {dM}{dL}}={\frac {M}{L}}}; iki boyutlu ise {\displaystyle \sigma ={\frac {dM}{dA}}={\frac {M}{A}}}{\displaystyle \sigma ={\frac {dM}{dA}}={\frac {M}{A}}}; üç boyutlu ise {\displaystyle \rho ={\frac {dM}{dV}}={\frac {M}{V}}}{\displaystyle \rho ={\frac {dM}{dV}}={\frac {M}{V}}} kullanılır.

Atalet Momenti Nedir?

Atalet Momenti Nedir? Atalet Momenti Hesaplanması

{\displaystyle m} kütleli noktasal bir cisim {\displaystyle r} uzaklığındaki bir eksen etrafında dönerse bu cismin eylemsizlik momenti  {\displaystyle mr^{2}} olarak tanımlanmaktadır. Cisim çok sayıda parçacıktan oluşmuşsa her bir parçacığın {\displaystyle mr^{2}} si toplanarak cismin atalet momenti hesaplanmaktadır. Cisim sonsuz küçüklükteki {\displaystyle dm} kütlelerinden meydana geliyorsa bu cismin atalet momenti
{\displaystyle \int r^{2}dm} olur.
{\displaystyle L} boyundaki {\displaystyle M} kütleli düz bir çubuğun kütle merkezinden geçen eksene göre atalet momenti şöyle hesaplanır:

  1. {\displaystyle dr} boyundaki küçük bir parçanın kütlesi {\displaystyle dm} ise {\displaystyle dm={\frac {Mdr}{L}}}
  2. Eksen çubuğun kütle merkezinden geçtiği için integralin sınırları -L/2 ve L/2 olur. Bulduğumuz {\displaystyle dm} yi formülde yerine alırsak{\displaystyle \int \limits _{-L/2}^{L/2}r^{2}{\frac {Mdr}{L}}}
  3. {\displaystyle M} ve {\displaystyle L} sabit olduğundan integralin dışına çıkar, integrali çözersek

{\displaystyle {\frac {ML^{2}}{12}}} bulunur.

Rijitlik Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*