MW Ne Demek? Depremde MW Nedir?

MW Ne Demek? Depremin büyüklüklerini hesaplayabilmek için kullanılan bu terim son deprem sonrası merak konusu olduğu bilinmektedir. İşte, deprem MW birimleri hakkında merak edilen bilgiler.

MW Ne Demek

MW Ne Demek?

Bu büyüklük türü olan MW, diğerlerine göre en güvenilir olanı olarak kabul edilmektedir. Bilim dünyasında, eğer bir deprem için moment büyüklüğü hesaplanabilmiş ise, diğer büyüklük türlerine gerek kalmadığı tahmini yapılmaktadır.

Belirleme açısından hepsinden çok daha karmaşıktır. Esas olarak depremin oluşumunun matematiksel bir modelinin yapılmasına denk gelmektedir. Bir araştırıcının gerçekleştirebileceği bilimsel bir çalışma süreci ile hesaplanabilir. Bu sebepten dolayı hesaplamaların belirli bir zaman alması kaçınılmazdır.

Otomatik olarak uygulamaya konulabilmesi ise oldukça zordur. Dünya üzerinde sayılı birkaç gözlemevinde, sadece belirli bir büyüklüğün üzerindeki depremler için rutin olarak hesaplanmaktadır. Uygulamada, sadece belli bir büyüklüğün üzerindeki depremler için (M>4,0) Moment Büyüklüğü hesaplanabilir.

Depremin Büyüklüğü Nasıl Ölçülür?

Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünün ölçülmesini su dolu bir havuza atıldığında oluşan çevresel dalgalara bakarak, atılan taşın boyutlarının hesaplanmasına benzettiği bilinmektedir.

Yerkabuğunda oluşan dalgalanmalar da sismometre adı verilen aletlerle ölçümü yapılmaktadır.

Depremin merkez üssünün tespit edilmesiyle birlikte sismometreden alınan ölçümler matematiksel formüller kullanılarak hesaplanıyor ve depremin büyüklüğü ortaya çıkmaktadır.

MD Ne Demek?

Daha büyük bir depremin, sismometre üzerinde daha uzun bir süre için salınımlara yol açacağı ilkesinden hareket edilmektedir. Depremin, sismometre üzerinde ne kadar uzun süreli bir titreşim oluşturduğu ölçülür ve deprem merkezinin uzaklığı ile ölçekleme işlemi yapılır. Bu yöntem küçük (M<5,0) ve yakın (Uzaklık<300 km) depremeler için kullanıldığı bilinir.

Atalet Momenti Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*