Kanlıca Nerede? Nasıl Gidilir?

Kanlıca Nerede? Nasıl Gidilir? Kanlıca, İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan bilinen bir semtidir. Anadoluhisarı ile Çubuklu arasında yerini almaktadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki ayağının kuzey kısmındadır.

Kanlıca Nerede

Kanlıca’nın yoğurdu oldukça ünlenmiştir. Kanlıca yoğurdu sahilde Çınaraltı’nda pudra şekeri üzerine konularak tadımı yapılır. Yoğurdun özelliği yoğurt yapımında kullanılan süt tozu ve üzerine konulan pudra şekeri olarak bilinmektedir

Kanlıca ayrıca Mihrabad Korusu’yla da meşhur bir semttir. Anadolu Yakasının en yeşillik yerleri arasında yer almaktadır. Kanlıca’nın yalıları da oldukça nam salmıştır.

Kanlıca’nın ismi konusunda çeşitli rivayetler bulunmaktadır, ama en çok kabul göreni zamanın Osmanlı sultanlarından biri bir gün emir vererek İstanbul’un havası en temiz semtinin bulunmasını ister. Nasıl ölçüleceği konusunda ise vezirlerinden yardım almaktadır. Vezirlerden biri her semte kanlı et bulunan direklerin asılmasını ve en geç bozulan etin olduğu direğin havası en temiz semt olacağını buyurmuştur. Sultan emir verir ve Kanlıca büyük arayla birinci olur ve Osmanlı Sultanı bu semte Kanlıca ismini vermiştir.

Kanlıca, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan şirin bir sahil semti olarak bilinir. İstanbul Boğaz şeridinde Çubuklu ile Anadolu Hisarı semtlerinin arasında kalan Kanlıca, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün oldukça yakınında, Avrupa Yakası’ndaki Emirgan semtinin ise karşı kıyısında bulunmaktadır

Kanlıca vapur ve boğaz ile bütünleşmiş bir kasabadır. Sahilden denize doğru baktığınızda kayıkların sanki gökyüzüne karıştığını görebileceğiniz, İstanbul Boğaz Köprüsü‘nün ihtişamını izleyebileceğiniz bir manzara olarak akıllara kazınmıştır.

Kanlıca Gezilecek Yerler 

Hidiv Kasrı

Mihrabat Korusu

Ada Baro Bahçe

A’jia Hotel

Gazi İskender Paşa Camii

Tarihi İsmailağa Kahvesi

Kanlıca Nerede? Nasıl Gidilir?

Kanlıca 41.100220 enlem ve 29.065340 boylamda yer almaktadır. Semt/Mahalle olarak Kanlıca Mh. ve Beykoz ilçesine bağlıdır. Kanlıca haritası İstanbul ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir. Kanlıca posta kodu 34810. Kanlıca GPS koordinatları 41° 6´ 0.7920″ ve 29° 3´ 55.2240″.

Otobüs: 121A, 15T 15 15F Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-65, MİNİBÜS: C-306 hatlarını kullanarak kanlıcaya gidebilirsiniz.

Yoros Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*