Sundurma Çatı Ne Demek? En İyi Sundurma Çatı Örnekleri

Sundurma Çatı Ne Demek? Öncelikle sundurma; yağmurdan, güneşten, kötü hava koşularından korunmak için genellikle kapı önlerine, pencerelere, teras ve balkonlara yapılır.

Sundurma Çatı Ne Demek

Bunlar direkli ya da direksiz, üç yanı açık, üstü genelde 45 derece meyilli, saçakları ileri doğru çıkıntılı ve arkası bir yapının duvarına sabitlenen küçük çatılara denir. Ayrıca sundurmaların daha büyük boyutlarda, bütün ön cepheyi kaplayan türlerine veranda denir.

Sundurma Çatı Ne Demek?

Sundurma çatı ise, bir binaya ve ya duvara bitişik olan bir alanı, soğuk ya da sıcak olan olumsuz hava koşullarına karşı koruyan, eğimli ve ya düz bir tavan oluşturan çatı türüne sundurma denir. Veranda ya da teras gibi açık alanlarda genellikle tercih edilen çatı türüdür. Bunlar az bir miktar ile farklı malzemelerle yapılabilir.

Sundurma çatılarda tercihen sağlam, dayanıklı ve özellik bakımından üst düzey güvenilir olmasını istiyorsanız çelik içerikli olan sundurma çatıları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda diğer bir sundurma çatı çeşidi olan betonarme içerikli sundurma mevcuttur. Başka bir sundurma çeşidi de yeşilin daha hakim olduğu, doğanın iç içe bulunduğu ev ve ya iş mekânlarında kullanılan ahşap sundurma ile ilgili de tercih edebileceğiniz seçenekler vardır.

Sundurma Çatı İçin Hangi Malzemeleri Kullanabilirim?

Sundurma çatı modellerini desteklemek ve çerçeve oluşturmak amacıyla kullanılan malzemeler arasında alüminyum saçak bulunmaktadır.

Polikarbon Polikarbonat: Bu malzeme camdan daha hızlı kirlenebilen ve paneller arasında yeşil bir çamur ve ya kir oluşabilir. Sundurmayı düzenli olarak kullanacaksanız, polikarbonat, malzeme olarak uygun bir seçim olmayabilir. Bunun nedeni de güneş ışıklarından dolayı ısıya diğer malzemelere oranla daha fazla maruz kalır.

Cam sundurma: Cam sundurma, genellikle kış bahçelerinde kullanılmak için daha uygun bir çatı alternatifidir. Çünkü cam sundurmalar polikarbonattan daha pahalı olmasına rağmen çok daha çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Cam sundurmanın en önemli avantajlarından biri netliktir yani bu sundurma malzemesi olarak mekana daha fazla ışık girmesini sağlar. Ayrıca, daha iyi izolasyon özelliklerine sahip olmaları da bir avantajdır. Alternatif cam modelleri ile kış bahçesine girebilecek ısı ve ışık miktarı aktif bir şekilde kontrol edilebilir.

Tapu Kadastro Bölümü Nedir Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar 2020 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*