Burgaz Ada Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Burgaz Ada Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Burgazada, Burgaz Adası ya da Burgaz (Modern Yunanca: Αντιγόνη – Antigoni) olarak bilinen ada, İstanbul’daki Prens Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsü olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Adalar ilçesinin bir mahallesi de olmaktadır. Yuvarlak biçimdedir ve genişliği yaklaşık 2 kilometre olarak ölçülmüştür. Ada üzerindeki tek tepe Bayrak Tepe olarak bilinir. Ada (bir kısmı 2003’te yanmış olan) bir kızılçam ormanıyla kaplıdır. Adanın 5 metre yakınında, adaya deniz altından kayalarla bağlı olan Kumbaros adı verilen bir adacık da bulunmaktadır.

Burgaz Ada Nerede

Büyük İskender’in generali, Demetrios’un babası olan Antigone buraya büyük bir kale inşa edilmesi emrini vermiştir. Ada önce onun adıyla anılmış, sonra Yunanca kale/burç anlamına gelen Burgaz (Pyrgos) adını almıştır. Ortodoks kilisesinin en saygın patriklerinden Metodios’un ikonakırıcılar tarafından adadaki bir mahzende yedi yıl hapsedildiği söylentiler arasındadır. Bugün bu mahzenin üzerinde Ayios İoannis Kilisesi yer alır. Evliya Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığına göre, ada halkı Rumlardan çok az sayıda da Yahudi ve Ermenilerden oluşmaktadır.

Burgaz Adası; ağaçlarla kaplı olan Heybeliada ve Kaşık Adası’na baktığı için manzara açısından çok güzeldir. Ada; çam ormanları, sahilleri ve zarif ahşap köşkleriyle de İstanbul’un sevilen bir yeridir. Güzel ahşap köşklerin en çok saklandığı yerler sahil ve tepenin Kaşıkadası ile Heybeliada’ya bakan eteğindeki yer alır. Adanın eski plajına, iskelede vapurdan inildikten sonra sola dönülüp sahil takip edilerek ulaşılabilir. Burası doğu yönünde sonunda fener bulunan bir burun bulunur. Günbatımıyla manzarasıyla meşhur olan Kalpazankaya mevkii adanın batı kıyısında yer almaktadır. Türkiye’deki ilk kalp paranın burada basıldığı söylenmektedir. 176 m yükseklikteki Bayrak Tepe, adanın güney kıyısından yükselen dik bir yamacın üstündedir. “Hristos Manastırı” bu tepede yer alır.

1928’de kurulan Burgaz Adası Sanatoryumu, Türkiye’nin en eski sanatoryumlarından birisi olarak bilinmektedir. İstanbul’daki Rumların nüfusunun azalmasıyla birlikte, adadaki Rumların sayısı da bir hayli azalmıştır. Buna karşılık, adada İstanbullu Yahudilerin sayısı artış göstermiştir. Adanın nüfusunun büyük bir oranını Türkler oluşturmaktadır. Adanın sol yamacındaki Avusturya Lisesi’ne ait binalarda ise Avusturyalı rahip ve rahibeler hayatlarına devam ettirmektedirler.

Burgaz Ada Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Burgazada konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Burgazada – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Vapur: ADALAR – KABATAŞ, BOSTANCI – ADALAR

Florya Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*