Florya Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Florya Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Şenlikköy ya da bilinen adıyla Florya, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bir mahalle olarak bilinmektedir. 2000’den sonra daha da gelişmeye başlayan Florya’da, büyük balkonlu, geniş bahçeli, havuzlu villalar ve siteler yer almaktadır. Ayrıca Bakırköyspor’un maçlarını oynadığı Şenlikköy Stadyumu ile Galatasaray’a ait Florya Metin Oktay Tesisleri’de  bu mahalle de yer almaktadır.

Florya Nerede

1873 yılında Rus ordularının İstanbul sınırlarına kadar gelmesi sonucunda bölge Rusların egemenliğine geçmiştir. Ayastefanos Antlaşması ile 93 Harbi anısına Şenlikköy sırtına Ayastefanos Rus Anıtı inşa edilmiştir. Anıt, I. Dünya Savaşı’nın ilan edilmesiyle beraber Mahmut Şevket Paşa tarafından kaldırılmasına karar verilmiştir. 1915 yılında Rusya’daki devrimden kaçan Beyaz Ruslar bölgeye yerleşmiş Balkan savaşlarından sonra da yurtlarını kaybetmiş kalabalık Müslüman Türkler bu bölgeye yerleşmeye başlamışlardır. Bu bölgeye yerleşen Beyaz Ruslar bağcılıkla ilgilenmişlerdir.

1928 yılında köy statüsüne sahip olan Şenlikköy’ün eski adı Yunanca kökenli bir sözcük olan Kalitarya olarak bilinmektedir. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da bu bölge gelişme göstermeye devam etmiştir. 1930’lu yılların başında Atatürk’ün İstanbul’un çevresinde yaptığı bir gezi sırasında Yeşilköy’e kadar ulaşmıştır. Ailesinin Florya’da bağları bulunan İstanbul milletvekilli Şükrü Oğuz Bey’in emriyle deniz yolundan Florya’ya geçmişlerdir. Bir geceyi Florya’da geçiren Atatürk, ertesi gün sahili ve içerlerdeki toprak yapısını incelemiş ve ardından hemen burada bir orman çiftliği ve sahilde bir cumhurbaşkanlığı konutuyla lojmanlar yapılması emrini vermiştir. Üç ay sonra ele alınan projeler arasında sahilde deniz üstünde bir köşk karada çeşitli boylarda villalar, lojmanlar, plajlar, parklar, bahçeler ve seralar içeren projeyi Atatürk onaylamış hemen yapımına başlanmasını öngörmüştür. Sekiz ay içinde proje bitirilmiş ve Florya Atatürk Deniz Köşkü tamamlanmıştır.

Bunun yanında, 350 dönümlük, içinde Türkiye’de yetişmeyen ağaçların da yer aldığı, bir orman oluşturulmuştur. Atatürk’ün ölümünden sonra, özelikle 1950’li yıllardan sonra, bu bölgenin plajları, yeşil alanları, gece kulüpleri ve çay bahçeleri yazlık dinlenme alanları yapılmıştır.

Florya Nerede? Nasıl Gidilir?

Bakırköy konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Florya konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Florya – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 34AS, 34BZ, 34C, 458, 76B, 76D, 76O
  • Tren: MARMARAY

Kınalıada Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*