Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Müjde

Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Müjde. Ülkemizde yaşanan depremler neticesinde birçok bina hasarlı hale geldi. Depremlerden sonra yaşanan artçı depremler de birçok binada çeşitli hasarlar meydana geldi. Yıkılan ya da zarar gören binalar ise riskli yapı ilan edildi veya kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Evleri ve iş yerleri kentsel dönüşüme giren vatandaşlar ödeme planı ve yüksek faizleri neticesinde mağdır olduklarını dile getirdiler.

Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Müjde

Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Müjde

TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile evi ya da işyeri zarar gören ve deprem riski nedeniyle hasarlı olduğu tespit edilen binaların kentsel dönüşüme alınması ile vatandaşlar için düşük faiz, uzun vade ve iki yıl erteleme imkanıyla kredi desteği sağlanarak ödeme kolaylığının getirilmesi teklif olarak sunuldu. 

Kanun Teklifi 

Umumi hayata müessir afetler dolayısıyla alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlara dair kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi 

MADDE 1- 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısı ile Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna geçici madde eklenmiştir. 
“GEÇİCİ MADDE 27- 1 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında meydana gelmiş olan depremlerde evi, iş yeri yıkılan veya deprem sonrası ilgili belediye, valilik veya bakanlıkça hafif, orta veya ağır kusur raporu verilen veya söz konusu depremler nedeniyle bu kanun kapsamında kentsel dönüşüm kapsamına alınmış bulunan yapılardaki bağımsız birim mülkiyet sahiplerine yapıların yıkılarak yeniden yapılması şartıyla, bu maddeyi ihdas eden kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde talep edenlere kamu sermayeli bankalar tarafından aylık yüzde 0,30 sabit faiz oranıyla 2 yılı ödemesiz 240 ay vade ile konut ve işyeri desteği kredisi kullandırılır. 


Kamu bankalarının bu maddenin uygulanmasından kaynaklanacak gelir kayıpları Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden karşılanır, Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenir.” 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Son Günler! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*