Çimentonun Prizi Nedir?

Çimentonun Prizi Nedir? Piriz, çimento ve alçı gibi bağlayıcı maddelerin su ile karıştırılıp kıvama geldikten sonra bir süre sonra yapısındaki suyu kaybederek katılaşması olayına denmektedir.

Çimentonun Prizi Nedir

Piriz süresi ortam koşullarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Normal koşullar altında piriz işlemi 1-10 saat arasında oluşmaktadır. Aşırı olmamak koşulu ile artan sıcaklık altında katılaşma hızlanır. Katılaşma ile birlikte sertleşme olarak tanımlanan hamurun dayanım kazanma işlemi başlamaktadır. Örneğin betonun dayanımı zamanla artar ve çimento hamurunun tam dayanıma ulaşması oldukça uzun bir süre alır.

Çimentonun Prizi Nedir? Ani Priz

Çimentoda C3A’nın hızlı ve ani tepkimesini dengeleyip yeterli miktarda sülfat bulunmadığında ani priz meydana gelir ve beton beklenen süreden önce sertleşir. Bu durum kalıcı bir etki bırakmaktadır ve uygulamada ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Bu reaksiyon çok büyük miktarda ısı açığa çıkarır.

Yalancı Priz

Yalancı priz, çimento içindeki sülfatın suyu kendine bağlaması ve bu nedenle geçici bir donma meydana getirmesi ile oluşmaktadır. Bu durum hem sülfatın gerektiğinden fazla olmasında hem de alçının kimyasal yapısı nedeni ile oluşmaktadır. Yalancı priz durumunda beton tekrar karıştırıldığında plastik özelliğine kavuşur. Yalancı priz ani prize göre zararsız bir durumdur.

Yalancı Priz Sakıncaları

  • Yalancı, priz gerek betonun kalıplara yerleştirilmesinde ve gerekse uniform bir beton elde edilmesinde problemler ortaya çıkartır. Pompa ile nakledilen betonlar pompalanırken yalancı priz yaptığı takdirde pompayı tıkayabilir.
  • Katılaştırıldıktan kısa süre sonra meydana gelen katılaşma, betonda kıvamın çok çabuk azalması şeklinde ortaya çıkar. Eğer olayın yalancı priz olduğu farkedilmez ve kıvamındaki azalma su eklenerek giderilmeye çalışılırsa, suyun artması betonun mukavemetinin de düşmesine neden olmaktadır.

Çimento Priz Süresine Etki Eden Faktörler 

Sıcaklık

  • Sıcaklığın artışı prizin oluşumunu hızlandırır.
  • Priz süresini kısaltır.
  • Sıcaklığın düşmesi ile priz süresi uzar.

Karıştırma Suyu Miktarı

  • Çimentonun fazla su ile yoğurulması, priz süresini uzatır.
  •  Çimentonun mekanik ve fiziksel özelliklerini olumsuz yönde etkiler.

Rutubet

  • Prizin başlamasını geciktirir.
  • Priz süresini uzatır.

Katkı Maddeleri

  • Çimentonun içine karıştırılan katkı maddelerinin özelliklerine göre priz süreleri uzar ya da kısalır.

Diyafram Duvar Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*