Toplam İnşaat Alanı Nedir? Toplam İnşaat Alanı Nasıl Hesaplanır?

Toplam İnşaat Alanı Nedir?  Yapı inşaat alanı, ışıklıklar, avlular ve iç bahçeler hariç olmak üzere, bodrum kat, asma kat ve çatı arasında yer alan mekanlar, çatı veya kat bahçeleri, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, balkonlar, açık çıkmalar ile binadaki ortak alanları da dahil olmak üzere yapının inşa edilen bütün katlarının alanının toplamına denmektedir.

Yapı inşaat alanı hesabına ışıklıklar, avlular ve iç bahçeler dahil edilmemektedir. Yapı inşaat alanı net inşaat alanı ve brüt inşaat alanı olmak üzere iki farklı şekilde hesabı yapılmaktadır.

Toplam İnşaat Alanı

Net İnşaat Alanı

Konut içerisinde duvarların arasında kalan süpürülebilir alan olan net inşaat alanı, imar planında belirtilen emsal değeri ile net parsel alanının çarpılması ile bulunan değere net inşaat alanı denmektedir. Bu değere emsal alanına girmeyen alanlar dahil edilmez. 

Brüt İnşaat Alanı

Brüt inşaat alanı ise net inşaat alanının aksine, emsal alanına girmeyen alanların dahil edilmesiyle bulunan alana ise brüt inşaat alanı denmektedir. 

Bağımsız bölümün duvarlar dahil alanı ile ortak alanların bağımsız bölüm başına düşen miktarı kadar, o bağımsız bölüme ilave edilmesiyle oluşan alan, brüt alan olarak geçer.

Toplam İnşaat Alanı Nasıl Hesaplanır?

Toplam inşaat alanı hesaplama imar planında yer alan rakam üzerinden yapılmakta olup, İmar planlarında emsal hesabının, brüt veya net parsele göre belirlenmesine uygun şekilde yapılmaktadır. Basitçe bir hesap yaparsak;

Bodrum kat inşaat alanı: 200 m2
Zemin kat inşaat alanı: 200 m2
1.2.3.4.5 normal kat alanı(çıkmalar ile Birlikte): 250 x 5 = 1250 m2
Çatı arası alanı: 40 m2
Toplam inşaat alanı: 1690 m2
Binada 12 adet 80 m2 normal daire olduğunu varsayalım. Yani dairenin net m2’ si olarak hesap yapınca toplam 960 m2 ama toplam inşaat alanını hesaplayınca 1690 m2 çıkıyor. Buradan şunu anlamamız gerekiyor ki sadece dairenizin net alanına bakarak maliyet hesabı yapmamanız gerekmektedir.

Kapalı Ve Açık Çıkma Ne Demek? Binalarda Çıkma Mesafeleri Ne Kadar?hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*