Veranda Ne Demek? Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Veranda genellikle müstakil evlerde zemin kat hizasında yapılan geniş balkona verilen isimdir. Bu balkonun üstü çatı ile örtülüdür. Genellikle yapımında ahşap malzeme kullanılır.

Veranda

Veranda Nasıl Kullanılır

Yazların sıcak geçtiği bir yerde serin bir gölge alanı olurken, kışın yoğun olduğu bölgelerde ise inanılmaz bir otantik ortam oluşturmak için kullanılır. Verandalar oturmak, çamaşır asmak, yemek yemek ve doğa manzarası izlemek için birebir alanlardır.

Verandanın Tarihi Mimarisi

Veranda kelimesi İspanyolcadan dilimize geçmiş bir kelimedir. İlk olarak Hindistan mimarisinde örneklerine rastlanmıştır. Buraya yapılan geziler sonucu olarak ülkemize ve Avrupa’nın birçok yerine bu mimari örnek alınarak uygulanmıştır. Ülkemizde bu mimari tarzı genellikle müstakil villalarda görülmektedir. Verandaların bazılarında yanlar cam ile kapatılırken bazılarında ise herhangi bir şey kullanılmadan açık bırakılmaktadır. Veranda mimarisini birçok eyleminiz için kullanmanız mümkündür.

Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Verandalar doğal açık havada bulunan alan olması ile bu alanların dekorasyonu yaparken verandalara koyacağınız eşyaların suya, neme güneş ve rüzgara dayanıklı olması gerekmektedir. Mobilya seçimini yaparken bahçe ve balkon için tasarlanmış mobilyaları tercih edebilirsiniz. bu alana koyacağınız masa takımı ile keyifli bir yemek yiyebilir ve verandanıza da farklı bir hava katabilirsiniz. Verandanıza koyacağınız koltuklarınızı renkli kırlentler ile süsleyebilir, kol kısmına koyacağınız polar ya da battaniye ile modern hale getirebilirsiniz.

Konfor için sallanan koltuk ya da hamak kullanabilirsiniz. Bu alanlar kişiye keyif veren huzur dolu bir ortam olmalı bunun için veranda dekorasyonu yaparken, seçeceğiniz mobilya, seçeceğiniz renkler ya da bitkiler ile uyumlu olmalıdır. Olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için, verandanın etrafını cam ile ya da pergola ile çevirebilirsiniz.

Ev Tavan Yüksekliği Nedir? İdeal Tavan Yüksekliği Ne Kadardır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*