Süneklik Nedir?

Süneklik Nedir? Malzeme açısından süneklik ifadesi şekil değiştirme olarak açıklanmaktadır. Betonarmeyi oluşturan malzemelerden biri olan beton tek başına esnemeyen bir malzeme, çelik ise çekme etkisi altında sünek bir malzeme olarak bilinmektedir. Bu iki malzemeyi bir araya getirerek oluşturulan betonarmenin süneklik kazanması için donatı düzenlemesi açısından oldukça önemlidir.

Süneklik Nedir

Betonarme bir kiriş, kolon veya perde kesitinin sünekliği eğrilik cinsinden ifade edilmektedir. Bu durum için hesaplanan katsayısı da eğrilik süneklik katsayısı olarak belirtilmiştir.

Süneklik Düzeyi Nasıl Belirlenir?Süneklik Nedir?

Süneklik, bir malzemenin kırılmadan önce koruyabileceği deformasyon derecesini ifade eden malzemelerin bir özelliğidir. Plastik deformasyonun az olması veya hiç oluşmaması durumunda, malzemenin kırılma durumu vardır. Bir bölgede sünekliği yüzde uzama veya yüzde azalma olarak ifade edilir. Bununla birlikte, yüzde uzama ve alandaki azalma yüzdesi değerleri aynı malzeme için aynı olmama durumu vardır.

Bir malzemenin süneklik değeri, malzemenin deformasyona uğrama kabiliyeti ve yine de uygulanan yüklemeye karşı dayanma durumu olarak anlatılabilir. Bir malzeme ne kadar yumuşak olursa, uygulanan yükleme altında deforme olabileceği bilinmektedir. Genellikle kesit alanındaki yüzde azalma veya uzunluktaki yüzde artış ile ölçülür.

Alandaki azalma yüzdesi=(Çekme örneğinin başlangıç kesit alanı-Çekme numunesinin son kesit alanı)/Çekme örneğinin başlangıç kesit alanı * %100 olarak hesaplanır.

Süneklik Nedir

Binalarda Yeterli Süneklik Nasıl Sağlanır?

Metallerde süneklik, çalışma sertleşmesi ile yakından ilgilidir. Eşleştirmenin görünür bir iş sertleşmesine katkıda bulunduğu koşullar altında mekanizmaya bakılmaksızın  uzatılmış düzgün uzamalar beklenebilir. Etkili sertleştirmenin eşleştirme ile düşürüldüğü durumlarda, deformasyonu azaltılmış bir gerginlik aralığına eşit olmaktadır. Yerel iş yumuşatma oluştuğunda ise yeni oluşturulmuş çift ikizlerde, ölçüler o kadar yükselebilir ki ikizlerde ve içlerinde boşluklar olma ihtimali vardır.

Bunun uzun zaman içerisinde tek kristallerde bir başarısızlık mekanizması oluşturabileceği bilinmektedir. Ancak polikristallerde de önemli olduğuna dair artan kanıtlar bulunmaktadır. Bu nedenle, eğer gelecekteki araştırmalar bu bağlantıyı güçlü bir bağlantı olarak tutuyorsa, eşleştirmenin kontrolü, sünekliği artırılmış alaşımlar yaratmada önemli bir mühendislik aracı haline gelmektedir. Magnezyumda tane inceltilmesinde görülen süneklik artışının, ikna edici deneysel destek bulunmamasına rağmen, eşleştirmenin bastırılmasından kaynaklanması ihtimaller dahilindedir.

Fore Kazık Nedir? Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*