Nevi Ne Demek?

Nevi Ne Demek? Devam eden yaşantımız içerisinde sıklıkla olmasa da karşımıza çıkan bir nevi kelimesini ilk kez duyanlar, bu kelimenin anlamını ve kökeninin hangi dile ait olduğunu hakkında araştırma yapmaktadır. Konuyla ilgili detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için nevi nedir? Ve ne anlama gelir? Sorularının yanıtına yazımızda bulabilirsiniz. Peki, nevi kelimesinin kökeni ne, nevi kelimesinin kaç anlamı var? İşte “TDK’ye göre nevi nedir?” sorusunun yanıtı.

Nevi Ne Demek?

Bir nevi kelimesi, günlük hayatta insanların az kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Uzun yıllar boyunca dilimizde yer alan bir nevi kelimesi, yurttaşların gerek günlük hayat gerekse sosyal medyada yararlandığı ve kullandığı sözcüklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları olan bir nevi kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılmaktadır.

Bu noktada, nevi kelimesi ne demek? TDK’ye göre anlamı nedir? gibi sorularının yanıtlarını arayanlar yazımızda sorularının cevaplarını bulacaklar. Peki, nevi kelimesinin kökeni ne? Nevi kelimesinin kaç anlamı var? TDK’ye göre anlamı nedir? İşte, merak edilenler!

Nevi Ne Demek?

Nev’i kelimesi cins, tür anlamına gelmektedir. Genellikle tapu kayıtlarında taşınmazın nev’i olarak cins bölümünde karşımıza çıkar. İmar Kanunu’nun 18. maddesine göre imar uygulamalarının yapılması ile meydana gelen parsellerin cinsi arsa olarak geçer. İmar uygulamaları kapsamında düzenlenmemiş toprak parçalarına ise arazi arazilerden tarıma elverişli olanlarına ise tarla olarak isimlendirilir. Kanuna göre yapılaşma izni sadece arsa statüsündeki toprak parçalarına verilebilir.

Tapuda cinsi arazi ya da tarla olarak belirlenmiş yerlere bina yapılma izni verilmez. Çeşitli etkenlere bağlı olarak bir toprak parçasının cinsi zamanla değişikliğe uğrayabilir. Bu gibi durumlarda ilgilisinin talebi ile tapu kayıtlarında değişiklik yapılabilir. Bu işleme cins değişikliği adı verilir. Düzeltme işlemlerinden biri olan cins değişikliğinin tapuya tescili edilen işlemler kapsamındadır.

Teferruat Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*