Evde Kapı Boyama Nasıl Yapılır?

Kapı Boyama Nasıl Yapılır? Kapılarımız eskidiği zaman çoğunlukla onları atıp yenisini almayı düşünürüz. Fakat eskiyen, yıpranmış ve deforme olan kapıları boyayarak da onları dönüştürebiliriz. Kapıların cilalarını ve onarımlarını yaparak kapıları neredeyse tamamen değişmesini ve farklı bir havaya bürünmesini sağlar. Ayrıca sizin zevkinize göre seçtiğiniz renk ile boyanmış kapı tamamen kişisel beğenilerinizi yansıtan bir parça haline gelir.

Kapı Boyama

Boyacılar ve mobilyacılar tarafından yapılan bu işlemler aynı zamanda oldukça yüksek maliyetleri olan işlerdir çünkü el emeği gerektirirler. Evde kendinizin yapması bu maliyeti de düşürür. Evde kapı boyamanın elbette bazı zorlukları olacaktır ancak günümüz de boya teknolojisinin müthiş gelişimi sayesinde, korkulacak fazla bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Planlı bir şekilde gerekli tüm malzemeleri tedarik ettiğiniz takdirde, işiniz gayet eziyetsiz olacaktır.

Evde Kapı Boyama Teknikleri

  • Evde kapılarınızı boyamanın iki farklı temel tekniği bulunmaktadır. Bunlardan biri; zımpara – astar – boya – cila ile yapacağınız boyama işlemidir. İkincisi ise; daha yeni bir boya teknolojisinin ürünü olan boya – cila işlemi.
  • Evde zımpara yapıp boyayı sürüp tekrar cilalama tekniğinde eski kapılarınızın her yerini çok zedelemeden zımparalayıp tozlarını temizleyin. Kapınıza uygun ahşap boyası alıp önce güzelce fırça darbesi bırakmadan boyayın. Daha sonra boyası kuruduğunda boyanıza ve kapınızı uygun ciladan alıp cilalayın.
  • Bazı kapıların kullanılan ham maddesi ve boya türüne göre kapı cila istemez ve üzerine direkt boya sürerseniz boya kusursuz tutar ve cilalama işlemi gerektirmez.
  • Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir noktaya da değinmek gerekir. Zımpara kâğıdını aldıktan sonra ahşapta kullanılan ağaç yönünde tüm kapı yüzeyini zımparalamanız gerekir. Özellikle de parlak cilalı kapı yeni boyayı tutması için cilanın tamamen gitmiş ve boyaya hazır hale gelmiş olması gerekmektedir.

Evde Mobilya Boyama Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*