Laleli Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Laleli Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Laleli, Fatih İlçesi sınırları içindeki bir semt olarak bilinmektedir. Beyazıt ile Aksaray arasında, tarihi İstanbul’un (Suriçi olarak bilinen yerde) ana aksı olan Ordu Caddesi etrafında bulunmaktadır. Günümüzde Laleli’de birçok tekstil firması yer alır. Bu firmalar Rusya ve eski Doğu Bloku ülkelerine giyim eşyası ihraç etmektedir. Ayrıca bavul ticareti olarak da adlandırılır. Laleli semtinde oldukça ünlü olan Laleli Camii de bulunmaktadır.

Laleli Nerede

Laleli Camii, 1760-1763 yılları arasında Osmanlı padişahı III. Mustafa tarafından inşa ettirilmiş ve bulunduğu semte adını vermiş olan bir camidir. Caminin adı 3. Mustafa’nın velisi olarak bilinen Laleli Baba’nın ismini bu ibadethaneye vermesi ile Laleli Camii’nin adı belirlenmiş olur. Laleli semtinde oldukça ünlü olan Laleli Külliyesi de bulunmaktadır.

Sultan III. Mustafa hayatta iken yaptırdığı bu külliye, İstanbul Eminönü ilçe sınırları içinde Laleli semtinde Ordu Caddesi’nde yer almaktadır. III. Mustafa bu külliyeyi yaptırırken içine kendisi için de bir türbe yaptırmıştır. Bu türbe Nur’i Osmaniye Türbesinden sonra batı etkilerinin görüldüğü ikinci sultan türbesi olarak bilinir. Laleli Külliyesi itibarıyla Cami (Laleli Camii), imaret, türbe (III. Mustafa Türbesi), sebil, han ve hamamdan oluşmaktadır.

Laleli Nerede? Nasıl Gidilir?

Yenikapı, Fatih konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Laleli İstanbul konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Laleli İstanbul – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 32A, 35C, 36ES, 41Y, 72T, 80T, 92B
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M1B, M2

Şehzade Cami Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*