Prefabrik Ev Ne Demek?

Prefabrik Ev Ne Demek? Prefabrik evin tanımını yaptığımızda genel olarak hazır yapılardır. Hazır Yapı manası aklınıza direk olarak evi teslim etme manasını getirmesin. Ev firma tarafından demonte olarak hazırlanıp sonrasında sizin belirlediğiniz alana yapılmaktadır. Hazır kalıpları, hazır ölçüler eşliğinde belirlediğiniz alana kısa bir süre içinde yapılması anlamını taşır. 

Prefabrik Ev Ne Demek?

Son zamanlarda ülkemizde de oldukça tercih edilen prefabrik evler, atölyelerde imal edilen, modüler ev olarak da anılırlar. Atölyelerde imal edilen ve altyapı çalışması oluşturulmuş arsalara monte edilen prefabrik evler çeşitli nedenlerle birçok insan tarafından tercih edilir. Çok kısa sürelerde, evrensel ve beşeri engellere takılmadan imal edilmeleri, iki-üç gün gibi sürelerde montajlarının tamamlanması, standartlarının belirli ve yüksek kalite sunması, depreme olan dayanıklılıkları ve elbette estetik görünümleri prefabrik yapıların yaygınlaşmasındaki en büyük rolü oynamıştır. Fiyatları betonarme yapılara oranla zaman/maliyet açısından çok daha makul fırsatlar da sunmaktadır. 

Prefabrik yapıların birçok farklı model seçenekleri yapılabilmektedir. Hem malzeme hem de dış görünüş açısından onlarca farklı prefabrik ev modeli bulabilmeniz mümkündür. Bu nedenle kişisel beğenilerinize uygun, monte edileceklerin bölgenin mimarisiyle uyumlu, farklı stillerde prefabrik evler yaptırabilirsiniz. Prefabrik Ev Ne Demek?

Prefabrik Ev Ne Demek? Prefabrik Evler Hangi Sorunları Yaşatır?

Kullanılan malzemeye bağlı olarak farklılık gösterse de elli ile yetmiş yıl arasında bir kullanım ömrüne sahiptir. Prefabrik evler oldukça uzun ömürlü evler olarak görülse de betonarme evlere kıyasla daha az kullanım ömrüne sahiplerdir.

Prefabrik malzemesinin eskidiği zamanlarda yenilenmesini sağlamak ve çeşitli bakım süreçlerinden geçirmenin de uygun fiyatlıdır. Bu konuda kişilere büyük bir fayda sağlamaktadır.

Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta da prefabrik malzemenin hafif olması sebebiyle yaşadığı olumsuzluklar olmasıdır. Özellikle şiddetli rüzgarların bulunduğu alanlara inşa edilmesinden kaçınılması gerekir. Bu tür evlerin, söz konusu yerlere kurulduğu takdirde rüzgara karşı zorlanması nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

Prefabrik Evlerin Avantajları Nedir?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi prefabrik evlerin en önemli ve tercih edilmesine neden olan özelliklerinden biri zaman ve nakitten tasarruf imkanı sağlamasıdır. Malzemeleri esnek olan prefabrik evler depreme de dayanıklıdır yapılar sınıfına girmektedir.

Herkesin kendi zevkine ve istediğine göre özgür bir yelpaze kapsamında inşa edilebilen prefabrik evlerde çevre kirliliğine neden olabilecek hiçbir faktör de yer almamaktadır.
Ayrıca kullanışlı olabilen parçalarda isteğe göre daha sonra da yer değiştirebilme imkanı sunmaktadır. Prefabrik yapıların bir diğer avantajı ise sökülüp başka bir yere yeniden kurulabilmesidir.

Prefabrik Evlerin Maliyeti

Peki Prefabrik evlerin maliyeti nasıldır? Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, prefabrik bir ev kendisiyle aynı özellikleri taşıyan (boyut, oda sayısı, iç aksam kalitesi) betonarme evlere göre %50’ye kadar tasarruf sağlamak mümkündür. Atölyelerde imal edilmeleri ve bu nedenle hava şartları, insan hataları vs gibi engellere takılmamaları yapım sürelerini muazzam düzeyde azaltarak bir yapının bir – iki hafta içerisinde tamamlanmasını sağlar.

Arsa Alıp Ev Yapmak Mı Yoksa Ev Almak Mı Daha Avantajlı? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*