Arsa Alıp Ev Yapmak Mı Yoksa Ev Almak Mı Daha Avantajlı?

Arsa alıp ev yapmak  mı yoksa ev almak mı daha avantajlı? Ailesini kuran ve çocuk sahibi olan bireylerin isteklerinde biride müstakil bir ev sahibi olmaktır. Çocuklarının ve kendilerinin daha rahat bir hayat sunabilmek için insanlar genellikle daha geniş ve daha büyük müstakil evler tercih etmektedirler. Peki Ev mi satın almak daha avantajlıdır yoksa arsa alıp üzerine ev yapmak mı? İki seçeneğinde avantajlı yönleri bulunmaktadır.

Arsa Alıp Ev Yapmak Mı

Ev Satın Almanın Avantajları

Sıfırdan bir ev yaptırmak yerine hazır bir ev tercih etmenin çeşitli avantajlarından söz edilebilir. Her şeyden önce bir şehirden başka bir şehre göç edecekseniz, hazır bir ev almak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Kısa sürede taşınıp yeni hayatınıza başlayabilirsiniz.

Bir başka konu da maliyet avantajıdır. Bölgelere göre değişmekle birlikte, arazi maliyetlerinin bir hayli yükseldiği şu dönemde, hazır bir ev almak çoğu zaman daha ucuz bir seçenek olabiliyor. Seçenek çokluğu da yine hazır bir ev almanın avantajları arasındadır. Dar bir bölgeye bağlanmanız gerekmez, bir ya da birkaç bölge, hatta şehir arasından dilediğinizce seçim yapabilirsiniz.

Arsa Alıp Ev Yapmak Mı Avantajları

Elbette yeni bir ev yaptırmanın da çok çeşitli avantajları vardır. Her şeyden önce kendi yaptırdığınız evin her şeyini kendiniz belirler, tam anlamıyla zevkinize uygun olarak yaptırırsınız. Ayrıca evinizin malzemesinden tarzına, büyüklüğünden kat sayısına kadar her şeyini ihtiyacınıza göre kurgular, gereksiz olan her şeyi en baştan elersiniz. Sağlamlık, dayanıklılık, kullanım ömrü gibi parametrelerde de elbette sıfır bir ev yaptırmak daha ön plandadır. Sonuçta her detayına hakim olduğunuz ve kendi planınız olan bir ev sizin için çok daha cazip bir yer olacaktır.

Nasıl Bir Ev Almanız Yada Yaptırmanız Gerekir?

Müstakil evler de kendi içlerinde çeşitlilik göstermektedirler. Bu tercihiniz de satın alma veya yaptırma kararınızda belirleyici olmaktadır. En önemli başlık ise kişilerin ihtiyaçlardır. İlk olarak muhitinizi seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise evinizin genişliğine kaç odalı kaç banyolu olacağına karar vermeniz gerekmektedir.

Müstakil evlerin çeşitliliği çok fazladır. Yeni bir taş ev yaptırmak oldukça masraflı ve dahası uzun süreye yayılan yorucu bir iştir. Bu yüzden eski bir taş evi alıp restore etmek duruma göre daha ekonomik ve pratik bir seçenek olabilir. Nasıl bir ev istediğinize karar verdiğiniz zaman seçenekleriniz de daha berrak olacaktır. Arsa Alıp Ev Yapmak Mı Yoksa Ev Almak Mı Daha Avantajlı?

Gayrimenkul Nedir? Gayrimenkul Çeşitleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*