Satılık Ev Fiyatları Pandemiden Etkileniyor

Satılık Ev Fiyatları Pandemiden Etkileniyor. Satılık ev Fiyatları Artmaya Devam Ediyor. Pandemi ile geçen 2020 yılında, Haziran’da yapılan 0,64 kredi faiz oranlarıyla konut sektörü oldukça hareketlendi. 3 ay gibi bir sürede 600 bin konut satışı gerçekleşmişti. Kasım 2020’de 1 milyon 393 bin satış ile tarihin en büyük konut satış verileri kaydedildi. Sektör temsilcileri, konut kredi faiz oranlarının önemli olduğuna ve gelecek süreçlerde düşük oranların yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Satılık Ev Fiyatları Pandemiden Etkileniyor

Satılık Ev Fiyatları Pandemiden Etkileniyor

Pandemi ile birlikte kalabalıktan uzak durma gereksinimi, yatırım tercihlerinde ki farklılığı da beraberinde getirdi. Müstakil ev yaptırmak isteyenlerin etkisiyle arsa ve arazilere olan talep yüzde 74.5 arttı. Uzmanlar imar durumunu öğrenmeden alım yapılmaması konusunda alıcıları uyarmakta.

Yeni ev satın alırken ya da kiralarken vatandaşın dikkat ettikleri arasında ise yüzde 29,1 ile evin fiyatı, yüzde 23 ile balkonlu ve bahçeli ev olması istatistiklerine ulaşıldı. 

Satılık Ev Metrekare Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Hesaplanan bu verilere bakıldığında ucuz ve lüks konutların satılık ilan metrekare fiyatlarında yaşanan yükseliş devam ettiği gözlendi. Satılık konut ortalama metrekare fiyatı en ucuz evlerde 2.069 TL’ye, lüks konutlarda ise 11.716 TL’ye çıktığı belirlendi.

Ülkemizde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatında yaşanan yıllık kira artış oranı Nisan’da yüzde 18 olarak açıklanırken, geçtiğimiz yılın aynı ayında 14,5 TL olan ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 2021 Nisan ayında ise 17,1 TL ye kadar artış gösterdi.

Arsa Satışlarında Artış

Gayrimenkul sektörünün teknoloji ve ticaret platformu Gayrimenkul Borsası’nın (GABORAS) araştırmasına göre 2020 yılının ikinci yarısında ülke genelinde 157.3 milyar TL’lik arsa satışı yapıldı. Bu satışların en yüksek olduğu il ise 29.2 milyar TL ile İstanbul. İstanbul’u 11.6 milyar TL ile Ankara takip ederken, satış işlemlerinin en fazla gerçekleştiği üçüncü il ise 9.5 milyar TL ile İzmir olduğu ortaya çıktı.

Müstakil Evlere Talep Arttı


Taleplerin yükselmesiyle özellikle arsa ve müstakil evlerdeki fiyatların değişmesi hakkında fikirlerini ileten Gazi Çelik şu ifadeleri kullandı:
“Müstakil evlere talebin artmasıyla fiyatlarda yükseliş oldu. Hem arsa fiyatları hem de müstakil ev fiyatları Eskişehir’de yüzde 30 kadar yükseldi. İnsanların tercihleriyle bu fiyatlar yükseldi. Talep çok olunca fiyatlar artmaya başladı.

Fakat insanların talebi hala fazlasıyla var. Maddi imkânı olan insanlar müstakil evleri tercih ederek pandemi sürecinde rahat etmek istiyor. Pandemi uzun sürmesiyle gayrimenkuller insanların yatırım tercihi olmazken, bu durum müstakil ev ve villalar için geçerli değil.”

Kanal İstanbul Projesi Çalışmaları Devam Ediyor! Hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*