Kiralık Evlerde Talep Patlaması!

Kiralık Evlerde Talep Patlaması!. Son dönemlerde kiralık evler için talepler hızla artıyor. Emlakçılar bu talep karşısında boşalan dairelerin bir günde kiraya verildiğini belirtiyor. Yeni dönemde ertelenen düğünlerin yapılmaya başlaması yeni evli çiftlerin ev arayışına girmesine, yüz yüze eğitime geçilmeye başlanması üniversite öğrencilerinin okudukları şehirlere dönüp ev arayışına girmesine yol açtı. Bu durumlar da kiralık ev ihtiyacının artmasına neden oldu. Başka bir neden de inşaat sektöründeki maliyetin konut fiyatlarına yansıması kişilerin ev sahibini olmak yerini seçimini kiralama olarak kullanmasına yöneltti. Kentsel dönüşümler de yeni kiralık ev arayışını arttırdı.

Kiralık Evlerde Talep Patlaması

Milliyet’ten Aylin Rana Aydın’ın haberinde; kiralık ev fiyatları % 50’yi geçerken kiralanacak ev bulunamamaya başladı. İstanbul’da Beyoğlu, Avcılar, Kadıköy, Bahçelievler ve Rumeli Hisarı bölgesinde hizmet veren emlakçılar ile son durumu anlattı. Emlakçılar “Arz, talebi karşılamıyor” dedi. Talep karşılanamadığı için bazı emlakçılar kiralık ev arayanları bekleme listesine aldıklarını bazıları da, kiralık evlerin boş kalmadığını, neredeyse bir günde yeni müşteri talep olduğunu belirtiyor.

Arzda Sorun Var

Beyoğlu bölgesinde faaliyet gösteren gayrimenkul danışmanı Mehmet Yazıcı, Çukurcuma, Galata gibi bölgelerde yeni proje olmadığı için fiyatların yükselme eğiliminde olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Şöyle de bir şey var: Salgında iki yıl mülk sahipleri kiralara zam yapmadı. Fiyatlar birden yükselmiş gibi geliyor fakat iki yıldır da fiyatlar aynıydı.”

Yazıcı, arzda sorun olduğunu belirtiyor ve denge sağlanmasının en az 2 sene süreceği belirtti. Cihangir’de emlakçılık yapan Yalçın Bayazıtlı, kiralık evler için sıra olduğunu dile getirerek “Fiyatlarda bin, bin 500 lira arasında artış var. Ne zaman kiralıklar çoğalır, o zaman fiyatlar düşer” dedi.

Kentsel dönüşümün yaşanması ile birlikte konutlardaki kira oranlarının arttığını dile getiren Bahçelievler bölgesinde emlakçılık yapan Mustafa Garipkuş; “Öğrenciler de bir anda yüklenince talep arttı. Bir daireye bir anda 2-3 milyon lira veremeyecek olanlar bu kiraları kabul ediyorlar” dedi.

Ayrıca Mustafa Garipkuş, evlerin metrekare birim fiyatının ortalama 2 bin liraya kentsel dönüşümle yenilendiğini dile getirip şunları da söyledi:

“Bu rakam 3 bin liranın üstüne çıktı, kiralara yansıdı. Düşmekten ziyade bu fiyatlar daha da artacak gibi duruyor. Bu daireleri 3 bin liraya kiraya veremiyorduk. Yeni binalarda en yüksek fiyat 7-8 bin liraydı. Şu an 10-12 bin liraya çıktı. Bunlar 140-150 metrekare A Plus daireler. 100 metrekare civarında olan dairelerin kira fiyatları ise 6.5-7 bin lira.”

Kentsel Dönüşümün Etkisi. Kiralık Evlerde Talep Patlaması!

Bahçelievler bölgesinde emlakçılık yapan diğer bir emlakçı Alaiddin Uyanık ise, kiralarda yaşanan artışının ilk nedeninin kentsel dönüşüm olduğunu belirtti.  Kentsel dönüşümle birlikte artan talep ile konut açığının ortaya çıktığını söyleyen Uyanık, “Ne öğrenciye ne de evlenene daire var. Burada en az üç yıl böyle süreceğini tahmin ediyoruz. Kentsel dönüşüm öncesinde 2+1 2-2.500 lira olan daireler yeni olunca 4.500 liraya çıktı. 3 bin lira olan 3+1 evler 6 bin liraya çıktı” dedi.

Rumeli Hisarı bölgesinde gayrimenkul danışmanlığı yapan Samet Yılmaz, kiralık daireler boşaldığında ertesi gün hemen tutulduğunu belirtiyor. Eski kiracıların düşük fiyattan oturduğunu, yabancıların gelmesiyle fiyatların da yükseldiğini belirten Yılmaz, “Ev sahipleri kiracıları ‘oğlum, kızım evlenecek’ şeklinde bahanelerle çıkarıp yüksek fiyattan tekrar kiraya vermeye başladı. Öğrencilerden de talep var” dedi.

Yüksek rakamlı evlere de kiralamada talep olduğunu belirten Yılmaz, “Ev olmadığı için bu fiyatları kabul ediyorlar. Kiralık ev sırası var. Günde 20-30 telefon alıyoruz. Etiler’de de kentsel dönüşüm var. Yeni binalarda 6-7 bin lira olan kiralık daireler 13 bin liraya kadar çıktı. 2+1, 3+1 daireler 18 bin liraya kadar çıkıyor. 2-3 yıl önce 6-7 bin liraya evleri veremiyorduk. Şimdi kiralıklar boşaldığı gibi ertesi gün tekrar tutuluyor” şeklinde konuştu. Yılmaz satılık dairelerde de fiyatların % 30 yükseldiğini dile getirdi.

Küçük Evle İçinde Yoğun Bir Talep Oluştu!

Kadıköy bölgesinde emlakçılık yapan Necati Böğürcü, kentsel dönüşüm, düğün sezonu, okulların açılacak olması gibi birçok etkenin kira fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu dile getirdi. Böğürcü, “Kadıköy bölgesinde yaşamak isteyen çok, uygun fiyatlı ev bulmak zor. Talep arzı geçti. Bu durum biraz daha sürer. Uygun fiyatlı olduğu için 1+1, 1+0 evlere talep oluyor” dedi.

Süreç İki Sene Daha Devam Eder

Avcılar bölgesinde emlakçılık yapan diğer bir emlakçı Ayşe Erçetin ise kentsel dönüşüm, okula dönüş ve düğün sezonunun kira fiyatlarını artırdığını söyledi ve şöyle konuştu:

“Kadıköy ve Avcılar’da kentsel dönüşüm hızlı ilerliyor. O evlerden çıkanların bir yerlere yerleşmesi gerekiyor. Hızlı bir şekilde binalar boşaltıldığı için ihtiyacı karşılayacak yeni evler de bulunamıyor. Bir ilana 150 arama aldığımız oluyor. Bunu da tek bir sebebe bağlayamayız. İnşaat firmalarının 400-500 bin liraya sattığı daireler 700-800 bin liraya çıktı. Bu fiyatlar kiralara da yansıyor. Boşalan kiralık daireler neredeyse iki saat içinde yeni kiracıya veriliyor. Bu durum en az iki yıl böyle devam eder diye düşünüyorum.”

80 Bin Liraya Kiralık Ev

Kiralık ev arayışı devam eder iken, online’da yer alan kiralık ev ilanlarının fiyatları bazı bölgelerde 80 bin liraya kadar yükselmektedir. Beşiktaş Levazım’da bulunan Zorlu Center’da 2+1 dairelerin kiraları 28 bin liradan başlarken, 3+1 daireler ise 80 bin liradan kiracılara sunuluyor. Beşiktaş Ulus’ta ise 2+1 kiralık dairelerin fiyatları 4 bin liradan başlıyor. Yine aynı bölgede 3+1 daire kira fiyatları 58 bin liraya kadar çıkmaktadır.

Bebek’te ise 2+1 kiralık ev fiyatları 7 bin liradan başlayıp 40 bin liraya kadar çıkarken, 3+1 daire fiyatları ise 8 bin lira ile 55 bin lira arasında değişmektedir.

.Kiralık Evlerde Kura Çekilişi Dönemi! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*