Satılık Konut Fiyatları 2021’de Fırladı!

 Satılık Konut Fiyatları 2021’de Fırladı! Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, köşesinde konut sektöründeki son durumu ve konut fiyatlarını kaleme aldı.

Satılık Konut Fiyatları 2021'de Fırladı

Satılık Konut Fiyatları 2021’de Fırladı!

 Haftanın son günü aralık ayı konut satışları açıklandı. Böylece 2021 yılı toplam konut satışları ile konut dışı satışlarda ortaya çıktı. Türkiye’de gayrimenkul yatırımlarını ve fiyat hareketlerini irdelemek finansal piyasa değerlendirmesinden daha cazip hale geldi.

Bitişikte yer alan grafiklerden görülebileceği gibi, önce aralık ayı ve 2021 yılında öne çıkan başlıkları belirtelim.

 Aralık 2021’de 226.503 adetlik konut satışı şimdiye kadar en yüksek aralık ayı satışı oldu. Temmuz 2020’den sonra da tüm zamanların en yüksek ikinci aylık satışı yakalandı.

 Aralık ayı yanında kasımda da 179 bin adetle en yüksek kasım ayları satışına ulaşılması tesadüf değil. Üstelik emlak piyasasının durgun olduğu kış aylarında.

 Negatif faizden kaçışın hızlandığı ve dolar kurunun hızla yükseldiği ortamda gayrimenkul bir kaçış ve sığınılacak alan gibi değerlendirilmiş.

Konut Fiyatında Artış Yüzde 50 Civarında

 Satıştaki canlılık elbette fiyatlara yansıdı. İhmal etmeyelim, inşaat maliyetlerindeki artış konut fiyatlarını daha önceden tetiklemişti. Bu nedenle konut fiyatlarının artmadığı bir ay yok. -Ancak ekim ayında yüzde 5.5’luk artış tüm zamanların ikinci en yüksek aylık artışını oluşturdu. Merkez Bankası’nın Konut Fiyat Endeksi en son ekim ayında açıklandı. Bu hafta kasım verisi açıklanacak.

 Satış artışına ve negatif faizin derinleşmesine paralel fiyat artışlarının kasım ve aralık aylarında hızlanarak devam ettiğini tahmin etmek güç değil. Ekimde yıllık yüzde 40 artışı yakalayan konut fiyatlarının 2021’i yüzde 50 dolayında kapatması mümkün görünüyor.

 Zaten Betam’ın Sahibindencom’dan derlediği verilerden hesapladığı konut fiyatları 2021 yılını yüzde 91.0 artışla kapattı. Betam’ın açıklaması yaklaşık iki ay önceden yapılıyor ve TCMB Fiyat Endeksi’nin üzerinde seyrediyor.

 Kısaca konut piyasası, faizlerin yaklaşık bir kat arttığı bir yılda canlılığını korudu. Konut fiyatları da Türkiye ortalamasında yıllık enflasyonun 14-15 puan üzerine çıktı.

 Dahası bunu kış aylarına doğru yaptı, çünkü negatif faizden kaçanların yöneleceği fazla bir finansal araç seçeneği yoktu. Bu çerçevede 2020 yılında yaşananlar kendini tekrarlıyor gibi.

Konut Dışı Gayrimenkulde Rekor

 Konut, gayrimenkul piyasasının bir ayağı. Ticarethaneler, araziler ve arsalar gayrimenkul piyasasının diğer ayağını oluşturuyor. Bu ayağı kapsayan bir fiyat endeksi maalesef yok. Ama Tapu Kadastro’nun yıllık alım-satım verileri var.

 Konut piyasasında satışlar 2021 yılında yerinde sayarken fiyatlar yüzde 50 civarında yükseldi.

 Konut dışı gayrimenkulde ise satışlar gayet canlı. Fiyatların yönünü tahmin etmek mümkün ama elde net rakam yok.

 Tapu kadastro verilerine göre gayrimenkul satışları toplamı ilk kez 3 milyon adedi geçti ve 2 milyon 750 binden 3 milyon 20 bine ulaştı.

 Bu rakamın 1.491 bini konut satışlarından, geri kalan 1 milyon 528 bini ise konut dışı gayrimenkul satışlarından oluştu. En çoğu da arazi ve tarla olarak tarıma elverişli topraklar, sonra arsa ve ticari gayrimenkulden geliyor.

 Konut dışı gayrimenkul satışları 2021’de hem önceki yıla göre yüzde 22 arttı, hem de ilk kez konut satışını geride bıraktı. Konut tarafından daha canlı bir piyasa ile karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkün.

 Eğer negatif faizden kaçışla bir yere sığınma söz konusuysa bu, döviz veya finansal enstrüman dışında, Türkiye şartlarında yaygın biçimde konut ve konut dışı olmak üzere gayrimenkul piyasasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*