Maarif Takvimi Ne Demek?

Maarif Takvimi Ne Demek? Eski zamanlarda ne internet ne de doğru düzgün her evde televizyon bulunmaktaydı. Hatta gazetelere bile kolay ulaşılamadığı söylenmektedir. Doğal olarak evdeki en büyük bilgi kaynakları da saatli maarif takvimleri oluyordu. 

Maarif Takvimi Ne Demek

Maarif Takvimi Ne Demek?

Pek, saatli maarif takviminde geçen maarif sözcüğünün anlamı nedir? Maarif kelime manası olarak, bilgi ve kültür anlamı taşımaktadır. Bu sebepten ki, bu takvimlerde oldukça fazla bilgi yer almaktaydı.

Saatli maarif takvimi, takvimden ziyade daha çok bir ansiklopedi niteliği taşıyan, temel bir başvuru aracıydı. Anadolu’da ‘halk takvimi’ olarak da adlandırılan ve genellikle örf ve inanışlardan hareketle hazırlanan takvimde hıdırellez ve cemre gibi hadiselerden bahsedilmekteydi.

Tasarım olarak ortasında günün tarihi sayısal bir biçimde verilmekteydi. İki yanında namaz vakitleri güneş, öğle, ikindi, akşam, yatsı, imsak olarak sıralanır. Ön sayfanın alt tarafında yeni doğan çocuklar için erkek ve kız adları önerilmekteydı. En altta da güne uygun bir ayet, bir vecize veya benzeri bir alıntı paylaşılır. Arka tarafında ya Ali bin Ebu Talib’in cenkleri, ya pehlivan tefrikaları, ya da o güne denk gelen önemli tarihi hadiselere yer verilmekteydi. Kimilerinde yemek tarifleri veya ev hanımları için önemli püf noktaları da bulunur. Zaman zaman ise güne renk katmak amacı ile fıkralar bulunmaktaydı.

Tensip Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*