Kaparo Sözleşmesi Nedir? Kaparo Sözleşmesi Örneği 2021

Kaparo Sözleşmesi Nedir? Kaparo Geri Alma Nasıl Olur? Hukukta, kapora terimi “güvenmelik” olarak geçmektedir. Kapora, ev alınırken veya bir ev kiralanırken mal sahibine evin belli bir zaman içinde devir işlemlerinin veya kiralama işlemlerinin tamamlanacağına dair kapora veren kişiye rezerve etme işlemi için yapılan ön ödemeye verilen addır.

Kaparo Sözleşmesi

Ne Kadar Kapora Verilir? 

Genel olarak kapora için bir yasa maddesi bulunmamaktadır. Bu durum tamamen ev sahibi inisiyatifine kalmış bir durum olarak gerçekleşmektedir. Bu durumda da kapora olarak; kira bedelinin %10 ile %25’i arasında bir tutar istenebilmektedir.

Kiralayacağınız ev ya da dükkanlar için ödeme yapmadan önce mutlaka sözleşme yapmanız gerekmektedir. İster gayrimenkul danışmanı ister ev sahibi ile anlaşma durumunda olun, sözleşme yapılmadan ödeme yapmamalısınız. Sözleşmede aşağıdaki bilgilerin açıkça ifade edilmesi gerekmektedir.

  • Ödendiği tarih
  • Tutar
  • Kiralamanın gerçekleşeceği tarih, yani kapora geçerlilik süresi
  • Sözleşmeyi imzalayanların kimlik bilgileri ve imza
  • Cayma bedeli

Kaparo Sözleşmesi Nedir?

Kapora Sözleşmesi genellikle ev alım satım veya kiralama işleri öncesinde alıcı veya kiralayan tarafından satıcı veya mal sahibine sözleşme yapılacak veya tapu devri yapılacak güne kadar bir tür söz mahiyetinde verilen ücret için yapılan sözleşmeye denmektedir.

Kaparo Sözleşmesi Örneği

Aşağıda açık adresi bulunan gayrimenkulü ………………… Emlak ………………………………… ofisi aracılığı ile satın almak – kiralamak amacıyla ………/……/………… tarihinde gördüm. Söz konusu gayrimenkulü satın almak – kiralamak için kendi isteğim ile ……………………………- Yalnız ……………………………………………… – kapora ( pey akçesi ) bırakıyorum.

İş bu kaporayı 6098 numaralı Borçlar Kanunu’nun 178. Maddesi gereğince söz konusu gayrimenkulü almaktan – kiralamaktan vazgeçmem halinde geri alamayacağımı biliyorum. Mülk sahibinin satış – kiralama işleminden vazgeçmesi halinde ise kaparoyu hiç bir kesintiye uğramadan yine …………………………………… emlak ofisinden nakden ve defaten geri alacağım.

 ………/………/………

KAPORAYI VEREN                                                        KAPORAYI ALAN

……                                                                                  ……..

MÜŞTERİ VE GAYRİMENKUL BİLGİLERİ

MÜŞTERİ BİLGİLERİ

Adı Soyadı: Adres:

Telefon-Faks:

Mobil Tel:

E-mail:

GAYRİMENKUL BİLGİLERİ

Malik/Malikler:

Adres:

Gayrimenkulün cinsi:

Ada:

Pafta:

Parsel:

m2:

İli:

İlçe:

Mahalle:

Sokak:

Kapı

No:

Satış- kiralama bedeli: …. TL

Amme Alacakları Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*