Satılık Ve Kiralık Konut Fiyatları 2022’de Ne Olacak?

Satılık Ve Kiralık Konut Fiyatları 2022’de Ne Olacak? Satılık evlerdeki yüksek fiyatlar ne kadar gerçekçi? Fiyatlardaki yükselişler devam edecek mi? Ekonomistler, şehir plancıları, inşaatçılar ve gayrimenkul değerleme uzmanları konuya ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

Satılık Ve Kiralık Konut Fiyatları 2022'de Ne Olacak

Son dönemde ciddi zamlanan ev fiyatlarının kaynağının tamamen piyasadaki arz-talep dengesinde meydana gelen sorunlar mı yoksa spekülatif davranışlar mı olduğu merak edilmekte. Sözcü Gazetesi’nden Gamze Bal’ın haberine göre; sektör temsilcileri, ev fiyatlardaki mevcut seviyelerin ne kadar gerçekçi olduğuna, gelecek süreçte fiyatların seyrine ilişkin beklentilerle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Belirsizliğin Yarattığı Spekülatif Bir Davranış

İktisatçı Prof. Dr. Erinç Yeldan, konut sektöründe kaydedilen yüksek fiyatlamayı ve arz kısıtını reel ekonomik şartlardan değil, belirsizlik ve risk ortamının yarattığı spekülatif davranışlara bağladığını dile getirdi.

Yeldan, “Konut sahipleri, sabit yatırımlarını uzun vadeye karşı korumak ve spekülatif bir kazanç yaratmak dürtüsüyle konut arzını ertelemek yolunu seçmiş durumdalar” diyen Prof. Dr. Yeldan, “Dolayısıyla sorunun özü sektöre özgü değil, yapay olarak yaratılmış bir sorun olduğunu düşünüyorum. Böylesi bir soruna, sektöre özgü müdahalelerle yararlı olmayacağı kanısındayım” şeklinde konuştu. 

Yatırımcılar Fırsat Bilip İstediği Gibi Belirliyor

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise, fiyatlardaki yükselmenin, yatırım amaçlı ev alanların mevcut ortamı fırsat görüp fiyatları istedikleri gibi belirlemesi olduğuna vurgu yaptı. 

“Normal şartlarda bir konut üreticisi, kademeli bir fiyatlandırma yapar. Geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi olağandışı dönemlerde finansal yapısındaki dinamizmi korumak için stoklarındaki konutların çok az kısmını maliyetinin altında satabilir. İlerleyen dönemlerde proje başında belirlenen fiyatlama politikasına uygun olarak kalan konutlardaki fiyatlandırmayı yeniden düzenler” diye konuştu.

“Ancak bu düzenleme konut fiyatlarını bir anda iki katına çıkaracak kadar seviyede değildir. İyi bir inceleme yapıldığında fiyatları iki katına çıkan konutların çok büyük ölçüde ikinci el piyasalarında olduğu anlaşılır. Bunun temel sebebi, yatırım amaçlı konut alanların, mevcut ortamı fırsat bilip fiyatları istedikleri gibi belirlemesidir.” Eklemesini yaptı.

Satılık Ve Kiralık Konut Fiyatları 2022’de Ne Olacak?

Sektör temsilcileri, dolar kurunun 18 seviyesinden 14’e kadar düşmesinden sonra ev fiyatlarında yüzde 3-5 aralığında bir düşüş kaydedildiğini fakat bunun ne kadar süreceğinin kurdaki istikrara bağlı değişiklik gsiterebileceğini belirttiler. Genel beklenti ise, maliyetlerin geldiği mevcut seviyenin ardından ev fiyatlarının istenilen seviyelere gelemeyeceği.

İNDER Başkanı Durbakayım, ev fiyatlarındaki yükseliş hızının 2022 yılında da sürmesini beklediklerini belirtti.

Keller Williams Cadde Gayrimenkul Danışmanı Burçak Sencer Çokgör ise, mevcut ev fiyatlarının ne kadar gerçekçi olup olmadığının anlaşılması için kurdaki hareketlilikle yapılan zamlar arasında paralellik olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. 

“Bir ev 40 gün içinde 2 milyon TL’den 4 milyon TL’ye çıkmış ise, ki örnekleri duyuluyor, bunun kurdaki artışla filan ilgisi yok” diye konuşan Çokgör, şu açıklamalarda bulundu:

“Gayrimenkul danışmanlığı Türkiye’de farklı işliyor. Örneğin yurt dışında satışlar daha şeffaftır. Ederinden yüzde 20 daha fazlaya satamazsınız evi, en fazla yüzde 3-5 fark eder. Ancak, Türkiye’de ev sahipleri piyasada. Kısa dönem aralığında yüzde 100’ü bulan zamlar gerçekçi ve doğru değil.” Açıklamasında bulundu.

Yüzde 50’den Aşağı Olmaz

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ise, TL’ye güven oluşmadığı sürece ev fiyatlarındaki yükselişi durdurmanın zor olduğunu belirtti.

Özellikle emtia fiyatlarının yükselmesinin demir, çimento, çelik gibi inşaat maliyetlerini çok yukarı çektiğine, bunun da imalat fiyatları ile yerine koyma fiyatlarını etkilediğini söyleyen Yazıcı, “Konuttaki fiyat artışının devamı maalesef gelecek gibi duruyor” dedi.

“Türkiye’de 2 senedir yeni konut üretilmiyor, bir yıldır da üzerine basa bas söylüyoruz Türkiye barınma krizine doğru gidiyor” ifadelerini kullanan Yazıcı, “Mülk edinmek her geçen gün zorlaşacak ve kira rakamları da buna bağlı yükselecek. Daha kötüsü kiralık ev kavramı gittikçe azalacak ev bulmak zorlaşacak” dedi.

Ev fiyatlarının 2021’de ülke genelinde tahminen yüzde 50 civarında yükseldiğini vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:

“Ancak bu bizi yanıltmasın, fiyatın yüzde 100 arttığı yerler de var. 2022’de de bu orandan daha aşağı bir artış beklemiyorum.”

Konutta Fırsat Fiyat Dönemi! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*