Mülga Ne Demek?

Mülga Ne Demek? Mülga, Türkçe ’ye Arapça dilinden geçmiştir. TDK’ye göre mülga kelimesinin anlamı: “Varlığı kaldırılan, kapatılan” şeklindedir. Ayrıca “ilga edilen” ya da “yürürlükten kaldırılan” anlamını taşımaktadır.

Mülga Ne Demek

Hukukta mülga kelimesi yürürlükten kaldırılan anlamına gelmektedir. Hukuken kanun veya maddenin kaldırılması işlemine ilga denilmektedir. Hukukta yürürlükte bulunan bir kanunun yürürlükten kaldırılarak yerine yenisinin çıkması durumunda önceki kanunun düşmesi duruma mülga denir.

Mülga Kanunu Nedir? Mülga Ne Demek?

 Çıkarılan kanunlar belirli maddelerden oluşmakta ve içeriğindeki bu maddeler kanununun çerçevesini belirlemektedir. Bazı durumlarda kanunun tamamen ortadan kaldırılması yerine içeriğindeki maddelerden bazılarının değiştirilmesi ya da kaldırılması gerekir. Bu durumda olan maddelere mülga maddeler denilmektedir. Madde değiştirilmesi yeterli olmayan durumlarda kanunun tamamının değişmesi gerekir. Bu durumda kaldırılan kanunlara da mülga kanun denir.

Örnek üzerinden anlatmak gerekirse 10 sene önce çıkarılan bir kanun, günümüzde yayınlanan bir haber ile yürürlükten kaldırılması durumuna mülga kanun denir. Fakat 10 sene önce çıkarılmış olan kanunun kendisinin çıkarılması yerine içerisinden bir maddesinin çıkarılmışı durumunda bu maddeye mülga madde denir.

Mülga kanun kaldırılması da iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar Zımni İlga ve Sarih İlga olarak ikiye ayrılmaktadır.

Zımni ilga: Yeni gelen bir kanunun, eski kanunun geçersiz sayılması ve yürürlükten kaldırılmasına zımni ilga denir. Ayrıca Açık İlga da yürürlükte var olan bir yasanın, kendisinden sonra gelen bir yasa ile kaldırılmış olması durumuna denilmektedir.

Sarih İlga: Yeni gelen bir kanunun, kanun koruyucusu tarafından başka bir kanun ya da maddesi ile değiştirilmesi veya yürürlükten kaldırılması ve bu durumun açık şekilde ifade edilmesi durumuna denir. Başka bir deyişle üstü açık bir şekilde mevcut kanunun başka bir kanun ile değiştirilmesi ya da sadece madde değişikliğine gidilmesi durumuna sarih ilga denir.

Zilliyet Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*