Net Alan Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Net Alan Nedir? Konut alacak kişilerin sıkça karşılaştığı konu brüt alan ve net alandır. Bir dairenin alanı net alan ve brüt alan olarak ikiye ayrılmaktadır. Peki net alan nedir?

Net inşaat alanı, konut içerisinde duvarların arasında kalan kullanılabilir alana denmektedir. net alan; konut içerisinde duvarların arasında kalan süpürülebilir alanı olarak geçmektedir. Buna göre konuttaki her bir oda, banyo, mutfak ve balkonun sıvaları da çıkmış olarak hesaplanan süpürülebilir ve yürünebilir alan, net alan oluyor.

– Dış net alan: Evin dış dört duvarının toplamına denir. Bu hesaplamaya balkon ve teraslar dahil edilmektedir.

– İç net alan: Bir evin süpürülebilir alanlarının toplamı ise iç alan olarak geçmektedir. Buna da ıslak hacimleri, balkon ve teraslar dahil ediliyor.

Net Alan

Net Alana Nereler Dahil Edilmez?

Net alana; kapı ve pencere eşikleri, 2.5 cm’i geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merdiven altlarında 1.80 m. yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dahil edilmemektedir. Bu alanlar brüt alana dahil edilir.

Diğer kısımlarda ise; açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekanlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekanlar ile ortak alanlar bağımsız bölüm net alan olarak geçmez bu alanlar brüt alanlardır.

İki katlı bir evin iki katı da ayrı ayrı kullanılabilecek durumda ise net alan hesabında her kat ayrı ayrı hesaplanmaktadır.Her iki kat birbirini tamamlayıcı ve birbirine bağlı ise, yani dubleks ise net alan hesabında iki katın toplam alanı dikkate alınır.

Bahçeli evlerin satışında hesaplanacak net alanda, bahçe dahil edilmeden sadece konutun alanı dikkate alınır.Net alanına göre konutun tabi olduğu KDV oranına göre, konutu çevreleyen arsa ve arazi de aynı KDV oranına tabi olur.Tapu sicilinde arsa veya arazi olarak kayıtlı olduğu halde üzerinde kullanılabilir durumda konut varsa, yapılan satış da konut sayılır.

Net Alan Hesabı Nasıl Yapılır?

Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm net alanı elde edilir. Duvardan duvara alına ölçümlerin çarpılmasıyla net alan hesaplanır. Her Alan için ayrı hesaplanır. Net alan kullanılabilir alanlardır.

Brüt Alan Nedir? Brüt Alan Nasıl Hesaplanır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*