Teminat Nedir?

Teminat Ne Demek? Devam eden yaşantımız içerisinde sıklıkla olmasa da karşımıza çıkan bir teminat kelimesini ilk kez duyanlar, bu kelimenin anlamını ve kökeninin hangi dile ait olduğunu hakkında araştırma yapmaktadır. Konuyla ilgili detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için teminat nedir? Ve ne anlama gelir? Sorularının yanıtına yazımızda bulabilirsiniz. Peki, teminat kelimesinin kökeni ne, teminat kelimesinin kaç anlamı var? İşte “TDK’ye göre teminat nedir?” sorusunun yanıtı.

Teminat Nedir

Bir teminat kelimesi, günlük hayatta insanların az kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Uzun yıllar boyunca dilimizde yer alan bir teminat kelimesi, yurttaşların gerek günlük hayat gerekse sosyal medyada yararlandığı ve kullandığı sözcüklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları olan bir teminat kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılmaktadır.

Bu noktada, teminat kelimesi ne demek? TDK’ye göre anlamı nedir? Gibi sorularının yanıtlarını arayanlar yazımızda sorularının cevaplarını bulacaklar. Peki, teminat kelimesinin kökeni ne? Teminat kelimesinin kaç anlamı var? TDK’ye göre anlamı nedir? İşte, merak edilenler.

Teminat Nedir?

Teminat; taşınır veya taşınmaz herhangi bir eşya üzerindeki bir hakkın güvence altına alınması anlamına gelmektedir. En yaygın kullanılan uygulamaları teminat senedi ve teminat mektubudur.

Teminat Mektubu Nedir?

Gerçek ya da tüzel kişilerin lehine olarak, bir malın teslim edilmesi, bir işin yapılması veya bir borcun ödenmesi gibi durumlarda, verilen vaadin yapılmaması gibi durumlarda belirlenmiş olan tutarın koşulsuz olarak ödenmesini bir mektup ile taahhüt eden kredi türüne teminat mektubu denmektedir.

Teminatta banka, muhatap ve lehtar olmak üzere üç kesim bulunmaktadır. Uygulamada geçici, kesin ve avans teminat mektupları düzenlenmektedir. Türüne göre süreli ya da süresiz olarak da ayrılabilir.

Gaiplik Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*