Hisseli Tapu Müstakil Tapuya Nasıl Çevrilir?

Hisseli Tapu Müstakil Tapuya Nasıl Çevrilir? Hisseli tapu almaya karar verdiğinizde en önemli konu şufa hakkının hiçbir zaman ortadan kalkmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Yani diğer hissedarlar, kendi hissesini satmak isteyen hissedara bu hisseyi almak istemediklerine dair yazılı beyan dahi vermiş olsalar bile şufa hakları ortadan kalkmamaktadır. Hisseli arsa satın alımında bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Nasıl Çevrilir?

Hisseli Tapu Müstakil Tapuya Nasıl Çevrilir

Şufa hakkının hiç kaybolmamasının nedeni ise kanunlara göre bu hakkın satış gerçekleştikten sonra ortaya çıkmasıdır. Şufa hakkının kalkması için hisse sahibi kendi hissesini diğer hissedara satması gerekmektedir. Aksi takdirde şufa hakkı kalkmamaktadır.

Buna göre hisseli arsa satışı gerçekleştikten sonra diğer hissedarlar veya bunların varisleri şufa haklarını kullanmak istediklerini beyan ederek satışın iptalini isteyebilir ve dava açabilirler. Diğer hissedar veya varislerinin 3 ay içinde dışarıdan hisseli arsayı satın alan kişiye parasını geri vererek hisseyi geri alma ve anlaşamazlarsa 2 yıl içinde de dava açma hakları vardır.

Hisseli Tapu Müstakil Tapuya Nasıl Çevrilir?

Tüm hissedarların onayı olduğu takdirde taşınmazın imara uygun ve ruhsatlı olduğu hallerde, Hisseli tapu ayırma işlemli için öncelikle serbest çalışan harita ve kadastro mühendislerine detaylı olarak arsa ayırma planı hazırlatmanız gerekmektedir.  Belediye ayırma işlemine onay vermektedir. Daha sonra ise, taşınmazın bölünme işlemi yapılır. Burada önem arz eden nokta taşınmazın imara uygun olması ve ruhsatında bir probleme rastlanılmaması konusudur.

Müstakil Tapu Nedir?

Müstakil, bağımsız anlamına gelmektedir. Müstakil tapu, tek bir kişinin gayrimenkul üzerindeki sahipliğini göstermektedir. Müstakil tapu sahipleri gerçek ya da tüzel kişiler, şirketler ve kamu kuruluşları da olabilmektedir.

Müstakil Parsel Nedir? Müstakil Tapu Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*