Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri İçin Son 3 Gün

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri İçin Son 3 Gün. Emlak Vergisi, belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı bir vergidir. Mükellefler 2. taksit ödemlerini 30 Kasım’a kadar yapabilecekler. 2021 yılı emlak vergi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 4,55 oranında artırılmıştı. Ödeme yapılmadığı takdirde gecikme cezası aylık yüzde 2 olarak uygulanacak.

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri İçin Son 3 Gün

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri İçin Son 3 Gün

1 Kasım tarihinde başlayan Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım’da sona erecek.

Vatandaşlar isterlerse tek seferde kapatabilecekleri gibi Mayıs ve Kasım’da olmak üzere iki taksit şeklinde de ödeyebilecek.

Vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesi üzerinden EFT ya da havale yoluyla ödeme işlemlerini yapabiliyor. Emlak vergisi, tek seferde ödenebileceği gibi iki taksite de bölünebilmektedir.

Emlak Verginizi Ödemek İçin Tıklayınız

Ödeme ile ilgili olarak belediyelerden tahsis edilen beyanname doldurulur. Bunun yanında beyanname için başvurulurken tapu, nüfus cüzdanı ve eğer söz konusu bina ise kullanma izninin fotokopilerinin hazır bulundurulması gerekir. Beyanname için meskenin bulunduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve vergi numarası bildirilmelidir. Ödemeler, taşınmazın bağlı olduğu belediyelere ya da havale ile belediyelerin banka hesaplarına yapılabilir. Bunların dışında artık internetten ödeme yapmak da mümkündür.

Emlak vergisi ödemeleri birden çok çeşitli alandan yapılabiliyor. İnternetten işlem yapmak istemeyenler belediyeden işlem yapabilirler. Emlak vergisi ödeme banka şubelerinden de yapılabilir.

Emlak Vergisi Bedeli Hesaplama 

Emlak vergisi ödeyecekmükellef ler bu bedellerin nasıl hesaplandığını da merak ediyor. Peki emlak vergisinde ödenecek tutarlar nasıl hesaplanıyor? İşte ayrıntılar…

Gayrimenkulün rayiç bedeli tespit ediliyor. Bunun üzerine yüzde 4.55 ilave ediliyor; bu yeniden değerleme oranının yarısı kadar oluyor, çıkan sayıya ve gayrimenkulün cinsine göre ödeme miktarı belirleniyor. 

Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir?

Belediyelerin internet sitelerinden online şekilde ödenebilen miras ve emlak vergisi ödemelerine kredi kartıyla ödeme yapabilme imkanı getirildi. 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) konuya ilişkin açıklamasında, vergi daireleri tarafından alınan bütün vergi, harç ve idari para cezalarının ödemeleri, anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabilecek.

İnşaat Sektörü Dövizdeki Artıştan Nasıl Etkilenecek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*