Moda Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Moda Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi Moda; İstanbul Anadolu kıyısında Kadıköy’ün batısında yer almaktadır. Ünlü bir semt olan Moda,  Marmara Denizi ve Adalar‘a bakan bir konumda doğası, yeşil alanları, tarihi köşkleri ve sahil kenarı şık restoran ve cafeleri bulunmaktadır.

Moda Nerede

İstanbul’un gözde yerlerinden birisi olan Moda’nın tarihi 19’uncu yüzyıla dayanmaktadır. O dönemlerde burada yaşayan İngiliz aileler, bürokratlar, sanatçılar gibi seçkin kesimin pek çoğu İstanbul’da yerleşim yeri olarak Moda’yı tercih etmişler.

Moda’nın en güzel yerlerinden Moda İskelesi başlı başına insanların içini ısıtan huzurlu bir ortam sağlamaktadır. İstanbul’da deniz havasının en çok tadını çıkartabileceğiniz yerlerin başında Moda Sahili gelmektedir.

Moda İskelesi de Haydarpaşa İskelesinin mimarı Vedat Bey’dir. 1916-1917 yılları arasında inşası yapılmıştır. Moda İskelesine taş bir yol takip edilerek ulaşılmaktadır. İskelenin neredeyse tamamı zarif Kütahya çinileri ile bezenmiştir. Lodos fırtınasında büyük oranda zarar gören iskelenin üst katı sonradan kaldırılmıştır. Daha sonra 1 Temmuz 2001 yılı Kabotaj Bayramında tekrar hizmete açılmıştır. Bu tarihi ve güzel mekânın işletmesi şuan işletmecisi olan Beltur tarafından restoran ve kafe olarak hizmet vermektedir.

Moda’nın bir sembolü de merhum Barış Manço Müze Evi’dir. “Barış Manço, 81300, Moda” repliğiyle akıllarımıza kazınmış olan Barış Manço Müze Evi, büyük sanatçının anısına Kadıköy Belediyesi ve Manço ailesinin ortak katkılarıyla 9 Haziran 2010 tarihinde müze-ev olarak düzenlenerek ziyarete açılmıştır.

Moda Nerede? Moda’ya Nasıl Gidilir?

Moda’ ya gidebilmek için Kadıköy’e gelmeniz gerekmektedir. Moda, Kadıköy’e yaklaşık 1,5 km. mesafede bulunmaktadır.

Kadıköy’e şehir hatları vapurlarıyla geçmek,

Ardından Kadıköy sahilinden başlayıp sahil boyunca yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Kadıköy’den nostaljik tramvay’a binerek de 5-10 dakika içerisinde Moda’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Masumiyet Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*