Masumiyet Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Masumiyet Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un yine aynı isimli eserinden yola çıkarak yapılan müzedir. İstanbul’da 19. yüzyıldan kalma bir ev, yazar tarafından müzeye çevrilmiştir. Müze, bir romanın kurmaca evreninden yola çıkılarak oluşturulan ilk müze olarak tarihe geçmiştir. 17 Mayıs 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü almıştır. Romanın kahramanı Kemal Basmacı’nın aşkı Füsun’un evine yaptığı ziyaretler ve o ev ziyaretinde topladığı eşyalardan oluşan Masumiyet Müzesi, romanda Füsun ve ailesinin yaşadığı ev olarak yer almaktadır. Müzede, kitabın seksen üç bölümüne düşecek şekilde seksen üç ahşap vitrin hazırlanmıştır.

Masumiyet Müzesi Nerede

Masumiyet Müzesi‘nin ana karakterleri Kemal ile Füsun’un arasında geçen ilişkide Kemal, Füsun’un ardından Füsun’un sarı ayakkabıları, küpesinin teki gibi nesneleri alır. Pamuk da romandaki yıla ait bu nesneleri toplayarak, satın aldığı bir binada nesnelerin sergilendiği bir müze açacağını ifade etmiştir ve müzenin, kitabın yayımlanışından bir yıl sonra tamamlanabileceğini planlamıştır. Müzenin yeri için Sultanahmet ile Galata’da dolaştıktan sonra Pamuk, Çukurcuma’da müzeyi açmaya karar vermiştir. Avrupa ve Asya’da birçok müze gezen yazar, İstanbul Çukurcuma’da yıllar önce satın aldığı binanın restorasyonunu Türk mimarlar İhsan Bilgin, Cem Yücel ve Alman mimar Gregor Sunder Plassmann planlamıştır. “Eski Brukner Apartmanı” tipi bir arsaya yapılan müze binası, 2003 yılında hizmete girmiştir. Kitapta bu müzeye giriş bileti ve müzenin bulunduğu yerin haritası kitabın 574. sayfasında yer almaktadır.

Giriş Ücreti: Müze kitabının arasında bulunan biletle veya müze girişinde ödeme yaparak bu eşsiz atmosferi yaşayabilirsiniz. Bilet alarak girmek isteyenler için tam bilet 15, öğrenci bileti 10 TL’den satılıyor.

Masumiyet Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Beyoğlu konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Masumiyet Müzesi konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Masumiyet Müzesi – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 129T, 256, 28, 46Ç, 62, 66, 72T, 74A, 93T
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M2
  • Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-11, DOLMUŞ: D-31, DOLMUŞ: D-61

Harem Nerede? Nasıl Gidilir? Haritası Ve Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*