Rücu Ne Demek?

Rücu Ne Demek? Arapça kökenli bir kelime olan rücu, geri dönmek anlamına gelmektedir. Hukuki bir kavram olarak bir kişinin, hukuki olarak diğerinin yerine geçmesi ile hak ve sorumlulukların devralınmasını ve bunun üçüncü kişilere karşı ileri sürülebilmesi anlamını taşımaktadır.

Rücu Ne Demek

Rücu Hakkı Nedir? Rücu Ne Demek?

Rücu kelimesinin sözlük karşılığı “sözünü geri alma, sözünden dönme, cayma hakkı olarak bilinir. Rücu hakkının anlaşılmasını kolaylaştırmak için “cayma hakkı” da denmektedir. Sigorta şirketleri bu cayma hakkını kullanabilmek için mutlaka dava açmaları gerekir. Ancak dava açma sürecinin başlayabilmesi ve rücu hakkının kullanılabilmesi için sigorta şirketinin öncelikle hasar tazminatını ödemesi şartı bulunur.

Sigorta ettirenin sigortacıya rücu hakkı, halefiyet ve temlik esaslı olmak üzere iki şekilde doğar. “Temlik” kelimesi hukuki terim olarak bir hakkın başka bir kimseye geçirilmesi anlamına gelir. Halef ise yerine geçen anlamı taşır. Sigorta şirketi sizin yerinize geçerek halefiyet kazanmış olur.

Örnek Rücu Hakkı

X aracı ile Y araçlarının trafikte çarpışması sonucu, X aracında 1.000 TL hasar ortaya çıktığını düşünelim. Polis, olay yeri tespit tutanağında, X aracına 2/8, B aracına ise 6/8 kusur verir. X aracının sahibi, hukuken, zararının 1.000 TL / 8 x 6 = 750 TL’sini Y aracından talep edebilecek durumdadır.

Ancak, X aracının sahibi, kendisine daha kolay geldiği için zararını Kasko sigortasından almayı tercih etme hakkı vardır. X’in sigortacısı A Sigorta Şirketi, kendisine, zararının tümünü (1.000 TL öder). Bunu takiben, A Sigorta Şirketi halefiyet ilkesi uyarınca, ödediği hasar oranında hukuken X’in yerine geçtiğinden, Y’ye rücu ederek 750 TL ister. Y, bu parayı ödemek zorundadır.

Mütekabiliyet Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*