Mütekabiliyet Ne Demek?

Mütekabiliyet Ne Demek? Mütekabiliyet kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Uzun yıllar boyunca dilimizde yer alan mütekabiliyet kelimesi, yurttaşların gerek günlük hayat gerekse sosyal medyada yararlandığı ve kullandığı sözcüklerden birisi olarak öne çıkmaktadır.

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları olan mütekabiliyet kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir. Bu noktada, mütekabiliyet kelimesi ne demek ve TDK’ye göre anlamı nedir sorularının yanıtlarını arayanlar doğru yerdeler! Peki, mütekabiliyet kelimesinin kökeni ne mütekabiliyet kelimesinin kaç anlamı var, TDK’ye göre anlamı nedir? İşte, merak edilenler.

Mütekabiliyet Ne Demek? Mütekabiliyet Esası Nedir?

Mütekabiliyet kelimesi “karşılıklı olma durumu” anlamına gelmektedir. “Mütekabiliyet esası” diplomatik bir terim olup devletlerarası ilişkilerde karşılıklılık esasına dayanır. Devletlerarası ilişkilerde maruz kalınan davranışa aynı şekilde karşılık verme olayına denmektedir.

Mütekabiliyet olarak da bilinen karşılıklılık; her bir tarafın eylemlerinin, diğerlerinin önceki eylemlerine bağlı olduğu ve iyinin iyi, kötününse kötü karşılık gördüğü aşağı yukarı eşit değerlerin yansıtılması olarak tanımlanabilir. Buna ‘quid pro quo’ (kısasa kısas) ilkesi olarak da adlandırabiliriz.

Mütekabiliyet Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) sitesinde bulunan sözlükten arama yapıldığında kelimenin, mütekabiliyet şeklinde yazıldığı ortaya çıkıyor.

Bazı örneklerde görülen “mütakabiliyet, mutekabiliyet, mütegalibiyet” gibi yazımlar ise yazım yanlışıdır. 

Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ‘mütekabiliyet’tir. 

Cari Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*