Cari Ne Demek?

Cari Ne Demek? Cari kelimesi özellikle iş dünyasında ve para piyasasında sıkça karşılaşılan bir kelime olarak bilinir. Aynı zamanda gündelik yaşamda da kullanım alanları mevcuttur. Pek çok alanda değerlendirilen cari sözcüğünün ne anlama geldiği merak ediliyor. Peki, cari ne demek? Cari nedir? Cari TDK kelime anlamı hakkında bilinmesi gerekenler.

Cari Ne Demek

Cari kelimesi Arapça kökenli olarak Türkçeye yerleşmiş sözcükler arasında yerini almıştır. Hem tek başına hem de farklı kelimelerle bir araya gelmek suretiyle kullanılabilmektedir. Amaca uygun olarak anlamına göre değişik alanlarda farklı anlamlar kazanır.

Cari Ne Demek?

– Geçerli olan, yürürlükte olan
– Akan

Gibi iki farklı anlamı bulunmaktadır.

Cari Hesap Nedir?

Cari hesap, şirketin tedarikçi ve müşterileri ile arasındaki mevcut tüm işlemlerin toplandığı ana hesaba denmektedir. Ticaret Kanunu’ndaki tanıma göre; cari hesap, iki kimsenin para, mal, hizmet ve diğer hususlardan dolayı birbirlerindeki alacaklarını ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları hesap kesim tarihinde ödemek üzere kaydettikleri hesap olarak açıklanır. Devamlı birbirinden mal ya da hizmet alan kişiler, bu işlemlerin her birinde ücret ödemek yerine bunları cari hesap ile takibe almaktadır.

Birbirleri ile alacak ve borç ilişkisi kuran iki firma, birbirleri arasında cari hesap oluşturur. Bu iki firma, birbirleriyle ihtiyaçları doğrultusunda mal ya da hizmet alım satımı yapar ancak her seferinde ödeme yapma gereği duymaz. Bunun yerine cari hesap yardımı ile alacak ve borç kaydı tutarak cari hesap takiplerini tek hesap üzerinden yaparlar. Bu ilişkide, alacaklı ve borçlu taraflar sabit değildir; değişebilir.

Cari Açık Nedir?

Cari açık, bir ülkenin ithal ettiği malların ihraç ettiği mallardan fazla ise, oluşan farka cari açık denmektedir. Bir ülkenin ithal ettiği mallara ve hizmetlere ödediği miktar, ihraç ettiği mallar ve hizmetlere ödediği miktarı aşıyor ise cari açık oluşur. Cari açık ülkenin dış işlemlerinin hesaplanmasında oldukça önem arz etmektedir. Aynı zamanda ödemeler bilançosu dengesinin de önemli bir kuralıdır.

Vakıf Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*