Satılık ve Kiralık Konut Fiyatlarında Rekor Artışlar!

Satılık ve Kiralık Konut Fiyatlarında Rekor Artışlar! Ülkemizde son yıllarda yükselişe geçen konut fiyatları gündemde önemli bir yere sahip. Yaşanan bu ciddi artışlar nedeni ile konut bulmak da oldukça zorlaşmaktadır. Konutların hem yeteri kadar talebi karşılamaması hem de maddi olarak çok yüksek fiyatlarla satışa ve kiralamaya sunulun konutların bedelinin karşılanamaması sorunların büyümesine neden oluyor.

Satılık ve Kiralık Konut Fiyatlarında Rekor Artışlar

Konut fiyatlarında yaşanan bu artışların sebebi nedir? İlk olarak pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, konut kredi oranlarının çok yükselmesi, artan üretim maliyet fiyatları birlikte konutlarında daha pahalıya mal olması, konut stoğunun azalması ve talebi karşılayamaması, kentsel dönüşüm ile birlikte halkın evlerinden ayrılıp bu süreçte yeni ev araması, yüz yüze eğitime geçilecek olması ile birlikte evlerinden ayrılan öğrencilerin konut arayışına girmesi gibi bir neden konut satış ve kira fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına sebep oldu.

Satılık ve Kiralık Konut Fiyatlarında Rekor Artışlar!

Yüksek konut fiyatlarının en fazla görüldüğü iller arasında da başta İstanbul, İzmir ve Ankara gelmektedir. İstanbul’da merkezi yerlerde bulunan konutların kira fiyatları ortalama en az 3 bin TL’den başlamaktadır. Konutların kira fiyatları % 30 arttı.

BM Özel Raportörü, elverişli konut hakkına ilişkin şunları söylüyor:

“Her kadının, erkeğin, gencin ve çocuğun, barış içinde ve onurlu bir şekilde yaşayabileceği güvenli ve korunmalı bir ev ve toplumu edinme ve sürdürebilme hakkıdır.” Konutun elverişli olması için ise şu özellikler sıralanıyor: “Kullanım hakkının yasal güvenliği, hizmetlerin kullanılabilirliği, ödenebilirlik, erişilebilirlik, oturulabilirlik, konum ve kültürel elverişlilik.”

Yaşanabilir Ev Arayışı ve Hayali

Konut arayanlar sahibindencom gibi sitelere baktığında depreme dayanıklı, yaşanılabilir, kentin kültürel faaliyet alanlarına yakın konumda olan merkezi yerlerde bulunan evlerin kiralarının ortalama en az 3 bin Türk Lirası’ndan başladığı görülmektedir.

Yine sahibindencom’a göre İstanbul’da kira bedellerinin 15 bin TL’ye kadar yükseldiği yerler bulunmaktadır. Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa’nın mega kentin ilçelerinin, konut fiyatlarını ele alan araştırmasına göre, en pahalı semtler arasında Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy ve Beyoğlu yer almaktadır. Bunun yanı sıra en düşük kira değerine sahip olanlar semtler ise Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Arnavutköy ve Çatalca olarak belirlenmiştir.

Endeksacom’a göre, İstanbul’da 252 bin 353 adet konut stoku bulunmaktadır. İlçeleri içinde konut stoku en yüksek olan yerler sırasıyla Esenyurt, Kadıköy, Beylikdüzü, Maltepe ve Bahçelievler, stok adedi en düşük ilçeler ise Eyüpsultan, Beykoz, Şile, Çatalca ve Adalar olarak açıklandı.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, ev fiyatları 2021 Haziran itibarıyla Türkiye’de ortalama senelik % 30 oranında yükseldi. Bazı bölgelerde bu yükseliş % 100’lere kadar ulaşmaktadır. Cihangir’de emlakçı ofisi olan Yalçın Bayazıtlı, covid-19 salgını sonrasında kiraların daha fazla yükselttiğini belirtiyor ve bu yükselişin bir nedeninin mülk sahiplerinin ‘fırsatçılığıyla’ ilgili olduğunu belirterek şu açıklamaları yaptı:

“İndirim gibi bir şey yok artık, neredeyse kim fazla verirse… Kâğıthane’de en son 3 bin 750 lira kiralık ev verdim. Kâğıthane gibi yerde 2 binin üzerinde kira olmazdı. Hayal bile edemezdiniz.”

Rekor Artışlar!

Beşiktaş’ta bir başka emlakçı olan Kürşat Aksu ise telefonlarının durmadığını ve sadece gayrimenkul sahiplerinin değil, emlakçıların da bu fiyatlarda payı olduğuna dikkat çekti ve şunları dile getirdi:

“Açgözlü emlakçılar var. Kötü haber çabuk yayılır; mal sahipleri de duyuyor sağdan soldan, kiralar artmış. Ev de yok… Yapılaşma az, zaten binalar 3- 5 katlı eski binalar. Bu halde ev fiyatlarının düşmesine imkân yok. Nüfusu patlattılar. Tam tersine talep gün geçtikçe artıyor. Beşiktaş civarlarında 10’un üzerinde üniversite var. Öğrenciler de ev arıyor.”

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Cihan Cihangir, ev arayış süreciyle ilgili şu şekilde konuştu:

“Geçen sene Şişli’de 2+1, bin 500 TL olan bir ev şimdi 2 bin 500 TL. Her gün bambaşka olağanüstü şaşırtıcı ilanlarla karşılaşıyorum: İki hatta bazen üç depozito isteyen ev sahipleri, bir depozito yerine tam altın isteyen ev sahipleri, dalga geçer gibi kömürlüğe eşya koyup 2+1 evmiş gibi yutturmaya çalışan emlakçılar, metrobüse koşarak 6 dakika yazan ilanlar… Camsız penceresiz, dışarıyla hiçbir bağı olmayan, içeri hava girmeyen karanlık, kapısız, nemli, boyasız evler…”

Konut Piyasasında Bundan Sonra Ne Olacak? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*