Müstenidat Ne Demek?

Müstenidat Ne Demek? Müstenidat kelimesinin kökeni Arapçadır. Osmanlıca bir terim olan bu kelime genelde hukuk biliminde kullanılmaktadır. Ayrıca kullanım alanı olarak resmi yazışmalarda ve noterlik yazılarında da sıkça rastlanan bir kelimedir. Müstenidat kelimesi anlam bakımından, herhangi bir mevzunun açıklanmasında, onaylanmasında, kabul edilmesinde kıstas olarak işaret edilen diğer bağlı belgedir şeklinde izah edilebilir.

Müstenidat Ne Demek

Ayrıca Müstenidat, müstenide kelimesinin çoğul hali olarak bilinmektedir. Yani dayanak anlamına gelen müstenide kelimesinin çoğul hali olan müstenidat kelimesi dayanaklar anlamına gelmektedir.

Müstenidat Ne Demek

Müstenid kelimesinin anlamını da biraz daha açacak olursak:  Bir şeye dayanan, bir şeyin üzerine koyulmuş,  istinad eden, dayanan, güvenen, bir delili, şâhidi olan anlamlarına gelmektedir.

Dayanaklar anlamına gelen müstenidat kelimesi, karar verirken dayanılan belgeler için kullanılmaktadır. Hukuki bir terim olarak müstenidat, vekâletnamelerde vekâlet yetkisinin dayandığı, tevkil yetkisini içeren müvekkil tarafından verilmiş olan vekâletname anlamını taşımaktadır.

YAMBİS Nedir? YAMBİS Sorgulama Nasıl Yapılır 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*