Dever Nedir?

Dever Nedir? Dever, karayolu enkesitlerine verilen eğim anlamına gelmektedir. Virajlarda araç üzerine merkezkaç kuvveti etki eder ve bu kuvvetin etkisiyle araç viraj dışına doğru savrulur. Bu savrulmayı azaltmak amacı ile bu kesimlerde yol enkesitine bir eğim verilmesi gereklidir. Bu eğim, virajın iç tarafı aşağıda, dış tarafı yukarıda olacak şekilde olması gerekmektedir.

Dever Nedir

Dever sayesinde taşıt lastikleriyle yol yüzeyi arasındaki sürtünme kuvveti fazlalaşır, böylece araçlar virajı bir problem yaşamadan geçebilir. Belli bir eğimden fazlası ise, yavaş giden araçların içeri doğru kaymasına neden olabileceği için bu dengeyi tutturmak önemlidir.

Dever Nedir? Deverin Uygulanması

Yatay kurbalarda merkezkaç kuvvetin sabit olduğu savrulma ve devrilme tehlikesini gidermek için yol en kesitine verilen eğimin yani deverin uygulanması üç şekilde yapılmaktadır.

  • Yolun iç kenar hattının sabit tutulup eksen hattı ile dış kenar hattının yükseltilmesi ile yapılan dever,
  • Yolun dış kenar hattının sabit tutulup iç kenar ve eksen hattının düşürülmesi ile yapılan dever,
  • Yolun eksen hattının sabit tutularak iç kenarın düşürülüp dış kenarın yükseltilmesi ile yapılan dever,

Eksen hattının sabit tutulduğu çalışmalarda en bilinen faydası, boykesitte kırmızı kotlar konusunda bir farklılık yaratılmamasıdır. Karşılaşılabilecek problem ise dever verilen kesimde yolun iç kenarında çukurlaşma ortaya çıkmasıdır. Bu çukurlaşma yüzey sularının drenajı yönünden sorun çıkarabileceği durumlar olabilir.

Aynı sorun üçüncü yöntem için de yani yol dış kenarının sabit tutulması durumunda da artış göstermesi ile mevcuttur. Yolun iç veya dış kenarının sabit tutularak dever verilmesi halinde yol ekseninin boykesitte görülen kırmızı kotlarda artış olacaktır. Dolayısıyla bu şekilde uygulamalar halinde dever verilen kesimdeki kırmızı kotların yeniden hesaplanması önemli bir husustur.

İnşaatta Kalıp Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*