Wabi Sabi Ne Demek? 2021 Wabi Sabi Örnekleri

Wabi Sabi Ne Demek? Wabi-sabi (Japonca: 侘寂), Japon estetiğinde geçiş ve kusurun kabulü üzerine odaklanmış bir dünya görüşü olarak bilinmektedir. Budist öğretisinin, özgüven (無常 mujō), ızdırap (苦 ku) ve boşluk veya anlamsızlık (空 ) olmak üzere varoluşun üç işareti (三法印 sanbōin) öğretisinden türetilmiş bir kavram olup bazen kusurlu, kalıcı ve eksik bir güzellik olarak açıklanan bir görüştür.

Wabi Sabi

Kusurlu güzelliğin daha estetik olduğunu savunan ve gösterişsiz, daha basit bir yaşam tarzını benimseyen Wabi-Sabi 1500’lü yıllarda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Dekorasyonda Wabi Sabi, Wabi Sabi Ne Demek?

Peki? Wabi Sabi felsefesi nasıl bir ev dekorasyon trendine dönüşmüştür? Wabi Sabi tam olarak bir tarzı ya da belli kuralları görüşü savunanlara dayatmamaktadır. Amacı, evlerin kusursuz yerler değil de, yaşanan alanlar olduğunu belirterek buna göre dekore etmektir. Yani kusurluluk ve geçicilik yönleriyle Wabi Sabi’nin evlere yansıması, daha doğal eşyaları tercih edilmesi, kırılan bir eşyanın tamir edilerek kullanılmaya devam edilmesi gibi kavramları savunmaktadır.

Wabi Sabi

Doğası gereği birbiriyle aynı olamayacak el yapımı seramikler, doğal ahşap mobilyalar, kendinden kırışık keten yatak örtüleri gibi mobilya ve aksesuarlar Wabi Sabi görüşünü evinizde kullanmanın başlangıcı olabilir. Kısacası Wabi Sabi, hem geri dönüşümü savunuyor hem rahatlığı benimsiyor hem de yaşanmışlıkları göz önünde bulundurmayı sevmektedir. Dışarıdayken sürekli bir telaş içinde olduğumuz hayatlarımızda, en azından eve geldiğimizde konforlu bir mola vermemize olanak sağlayan bu trend son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir.

DIY Ne Demek? 2021 DIY Örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*