Dragos Nerede? Dragos Nereye Bağlı?

Dragos Nerede? Dragos Nereye Bağlı? Dragos Tepesi, Marmara Denizi’nin incisi şekilde adlanan ve Prens Adaları’nın göz alıcı bir şekilde görüldüğü noktalardandır. Dragos tepesi, Marmara Denizi ve Adalar manzarasına sahip, mehtabıyla ünlü bir tepedir. Kartal ve Maltepe arasında ve denizden 107 m yükseklikte yer alan Dragos Tepesi, çoğunlukla yazlık amacıyla kullanılan bir villalar semtidir.

Dragos Nerede

Dragos Nerede? Dragos Nereye Bağlı?

Dragos Tepesi’nin içinde bulunduğu bölgenin bilinen tarihi 6’ncı yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu Yakası’nın önemli yerleşim merkezleri arasında yer alan tepe, bugün Kartal ve Maltepe ilçe sınırları arasındadır.

Maltepe adı, hazine tepesi anlamına taşımaktadır. Kocaeli Yarımadası’nın fethi sonrasın da Türkler tarafından verilen bu ismin, Dragos Tepesi’yle ilgili bir efsaneye dayandığı belirtilmektedir. Nitekim ejder anlamını taşıyan Dragos adı, bu tepede bulunan hayali bir hazine ile bu hazineyi bekleyen ejdere dayanır.

“İstanbul’un balkonu” olarak da tanımlanmakta olan Dragos Tepesi, ziyaretçilere harika bir görsel şölen sunmaktadır. Bu muhteşem manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz en güzel noktalardan biri ise tepede bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dragos Sosyal Tesisi’dir.

Dragos Tepesi’nin sahil şeridinde yer alan tesis, denizin ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler için bulunmaz bir mekan imkanı sumaktadır.

Bilumum Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*