Şehzade Cami Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Şehzade Cami Nerede? Nasıl Gidilir? Haritası Ve Yol Tarifi? Kalenderhane Mahallesi içerisinde yer alan Şehzadebaşı Caddesi üzerinde 70 numarada ve İstanbul Be­lediye Sarayı’nın karşısında bulunan meş­hur cami, genç yaşta vefat eden oğlu Şeh­zade Mehmet için Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan külli­ye içinde yer aldığı bilinmektedir.

Şehzade Cami

Şehzade Camii (Şehzade Mehmet Camii ya da Şehzadebaşı Camii olarak da bilinir), İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan ve Mimar Sinan tarafından yapılan cami. I. Süleyman tarafından Saruhan Sancak Beyi iken 1543’te 22 yaşında ölen oğlu Mehmed adına Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Camiyi 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırttı. Mimar Sinan’ın çıraklık eserimdir dediği camii Şehzade Camii olarak bilinir.

18,42 metrelik kubbesi 4 büyük yarım kubbe tarafından desteklenmektedir. Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbelidir. İkişer şerefeli çift minaresi bulunmaktadır. İmaret ve medrese, tabhane, türbeler cami bahçesinde ve arka sokakta bulunmaktadır.

Şehzade türbesinin içi rengârenk çinilerle ile kaplıdır. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir yatar, solunda Hümaşah Sultan. Şehzade türbesinin sol tarafında Rüstem Paşa’nın türbesi de yer almaktadır. Diğer şehzade türbeleri Vefa tarafındadır. Dış avluda Destari Mustafa Paşa’nın türbesi bulunur.

Şehzade Cami Nerede? Nasıl Gidilir?

Fatih konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Şehzadebaşı Camii konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Şehzadebaşı Camii – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 145T, 28T, 35C, 41Y, 72T, 77A
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M2
  • Minibüs / Dolmuş: TAKSIM – YEŞILKÖY

Beyazıt Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*