Avan Proje Nedir? Avan Proje Örnekleri 2021

Avan Proje Nedir? Proje sistemlerinde farklı sistem ve yapılar için yapılası gereken belirli uygulamalar vardır. Projeler kendi içlerinde de farklılık gösterir. Bu ayrım kapsamında yapım alanı ve yapım işlemine göre projeler sınıflandırılır. Avan projesi belirli yapı ve konutla ilgili öngörülmekte olan inşaat maliyeti hesaplaması, yapı sistemi, imar yapısının plan gibi işlemleri göstermekte olan projeye verilen isimdir. Genellikle avan projesi elle çizilen bir proje olarak bilinir. Üzerinde daha sonra değişiklik yapılması söz konusu olacağı için tüm proje el ile çizilerek, ihtiyaç duyulursa kolay değişiklik yapılabilmektedir.

Avan Proje

Avan Projesi Nasıl Çizilir?

Avan projesi çizimi, diğer projelere göre daha kolay bir çizim içerir. Detay yapısı fazla olsa da elle çizim nedeniyle daha kolay değiştirme yapılabilir.

• Plan, pafta aynı yönlerde yer alması gereken çizimlerdir. Her pafta da hâkim yapılı rüzgâr çizimi, kuzey yönü ya da manzara aynı yer de gösterilmelidir.

• İhtiyaçlara göre avan projesi de benzer katlardan biri ve diğer katların tamamının yer alacağı şekilde hazırlanır. Tekrar eden kat yapılarına proje de açıklamalar yapılır.
• Her kat planında yer alan ve kesit geçirilen yerlerin üzerinde kesit çizgisinin gösterilmesi önemidir.
• Buprojesi içerisinde asansör var ise istenilen kapasiteye göre belirlenen metrekare alanları proje içerisinde gösterilmelidir.
• Asma tavan kullanılacak gerekli alanlar gösterilir.

• Ayrım derzleri avan projesi içerisinde çizilmelidir.

Avan Proje Ölçekleri

Avan proje ölçekleri 1/1000, 1/500, 1/200, 1/100 ve çok küçük konularda 1/50 olarak çizilmektedir. Avan projede, vaziyet planı, kat planları, çatı planı, kesitler ve görünüşlerin çizimi yapılır.

Proje hazırlanıp belediyeye sunulduktan sonra rapor yazıcı tarafından imar mevzuatına göre kontrol edilir. Herhangi bir sorun ya da eksik yok ise ruhsat aşamasındaki asıl proje işlemlerine geçilir.

Avan Proje Örnekleri

Değişik yapı elemanları için avan proje örnekleri bulunmaktadır. Örneğin asansör için asansör proje örnekleri bulunabildiği gibi, tüm binayı temsil eden proje örneklerine de ulaşılabilir. Bu proje örneklerine bakıldığında tek bir yapı elemanının projelendirildiği örneklerin yanı sıra çevre binalar ile resmedilen örneklere de rastlanmaktadır.

İstisna Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*