Mobilya Boyama Nasıl Olur? Evde Mobilya Boyama Teknikleri

Mobilya Boyama Nasıl Olur? Eşyalarımız eskidiği zaman çoğunlukla onları atıp yenisini almayı düşünürüz. Fakat eskiyen, yıpranmış ve deforme olan mobilyaları boyayarak da onları dönüştürebiliriz. Mobilyaların cilalarını ve döşemelerini değiştirmek mobilyanın neredeyse tamamen değişmesini ve farklı bir havaya bürünmesini sağlar. Ayrıca sizin zevkinize göre seçtiğiniz renk ile boyanmış bu mobilyalar tamamen kişisel beğenilerinizi yansıtan bir parça haline gelir.

Mobilya Boyama

Boyacılar ve mobilyacılar tarafından yapılan bu işlemler aynı zamanda oldukça yüksek maliyetleri olan işlerdir çünkü el emeği gerektirirler. Evde kendinizin yapması bu maliyeti de düşürür. Evde mobilya boyamanın elbette bazı zorlukları olacaktır ancak günümüz de boya teknolojisinin müthiş gelişimi sayesinde, korkulacak fazla bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Planlı bir şekilde gerekli tüm malzemeleri tedarik ettiğiniz taktirde, işiniz gayet eziyetsiz olacaktır. Mobilya Boyama Nasıl Olur?

Evde Mobilya Boyama Teknikleri

  • Evde mobilyalarınızı boyamanın iki farklı temel tekniği bulunmaktadır. Bunlardan biri; zımpara – astar – boya – cila ile yapacağınız boyama işlemidir. İkincisi ise; daha yeni bir boya teknolojisinin ürünü olan boya – cila işlemi.
  • Evde zımpara yapıp boyayı sürüp tekrar cilalama tekniğinde eski mobilyanızın her yerini çok zedelemeden zımparalayıp tozlarını temizleyin. Mobilyanıza uygun ahşap boyası alıp önce güzelce fırça darbesi bırakmadan boyayın. Daha sonra boyası kuruduğunda boyanıza ve mobilyanıza uygun ciladan alıp cilalayın.
  • Bazı mobilyaların kullanılan ham maddesi ve boya türüne göre mobilyalar cila istemez ve üzerine direkt boya sürerseniz boya kusursuz tutar ve cilalama işlemi gerektirmez.
  • Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir noktaya da değinmek gerekir. Zımpara kağıdını aldıktan sonra ahşapta kullanılan ağaç yönünde tüm mobilya yüzeyini zımparalamanız gerekir. Özellikle de parlak cilalı mobilyaların yeni boyayı tutması için cilanın tamamen gitmiş ve boyaya hazır hale gelmiş olması gerekmektedir.

Bej Rengi Ev Dekorasyon Örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*