Yabancılar Konutta Türkiye’yi Tercih Ediyor!

Yabancılar Konutta Türkiye’yi Tercih Ediyor!. Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul yatırımına olan ilgisi covid-19 salgını döneminde de devam ediyor. Bu konu ile ilgili olarak Dünya Gazetesi köşe yazarlarından biri olan Şeref Oğuz, kaleme aldığı köşe yazısında yabancılara yapılan konut satışlarından bahsetti.

Yabancılar Konutta Türkiye'yi Tercih Ediyor

Yabancılar Konutta Türkiye’yi Tercih Ediyor!

Ülkemiz temiz havası, coğrafi ve tarihi birçok özelliği sebebiyle yabancıların tercih ettiği konut yatırımlarının odağında yer almaktadır. Özellikle yabancıların en fazla konut aldığı şehirler İstanbul ve İzmir olmuştur.

Ülke genelinde 2021 yılının ilk yarısında yabancılara satılan konut sayısı, 2020 yılının aynı dönemine oranla yüzde 43,7 artış ile 20 bin 488’e çıkarken, bu rakam tüm zamanların en iyi Ocak-Haziran verisi olarak kaydedilmiştir.

Konut Alımı En Çok Irak’tan Yapılıyor

Ülke uyrukları incelendiğinde en çok konut satışı; Irak vatandaşlarına yapıldığı gözlemlenmiştir. Haziran ayında Irak vatandaşları tarafından Türkiye’den 773 konut satın alınmıştır. Irak’tan sonra sırasıyla, 683 konutla İran, 300 konutla Rusya Federasyonu, 250 konutla Afganistan ve 192 konutla Almanya vatandaşları takip etmektedir.

Yabancılara Yapılan Konut Satışı Neden Bu Kadar Artış Gösterdi?

18 Mayıs 2012 tarihinden önce yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul edinimleri için karşılıklılık şartı aranıyordu. Ancak bugün Tapu Kanunu’nun yürürlüğe girmiş olan 6302 sayılı kanunuyla değişen 35. maddesine göre yabancılar bu koşul olmadan da Türkiye’den gayrimenkul sahibi olabiliyor.

Ülkemizde çoğunlukla yatırım amaçlı olarak ilk önce halk konut alımına yönelmektedir. Ev alınabilecek en pahalı ve elde en uzun süre tutulabilen yatırımlardan birisidir. konut alımının diğer bir nedeni ise kira getirisinin olmasıdır.

Konutun Değeri Nasıl Belirlenir?

Bir konutun yıllık kira geliri ile satış fiyatına kaç sene ulaşılabileceği o evin fiyatının değerini belirlemektedir. Yıllık kira geliri 1.500 TL, satış fiyatı 360 bin olan evin kira geliri ile amorti süresi 20 yıldır. Ancak Türkiye’de konut fiyatlarındaki yükseliş bu süreyi 30’lara kadar yükseltmiştir.

Bankalardan Sudan Ucuza Satılık Konutlar! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*