Civil Engineering Ne Demek?

Civil Engineering Ne Demek? Civil Engineering Türkçe karşılığı inşaat mühendisliği demektir. İnşaat Mühendisliğinin temellerinin M.Ö.4000 ve M.Ö.2000 yıllarına dayandığı kabul edilir. Göçebe hayattan yerleşik hayata geçişte barınak yapma ihtiyacı doğmuştur ve bu nedenle de inşaat mühendisliği  ihtiyacı doğduğu düşünülebilir.

Civil Engineering Ne Demek?

Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği) bina, karayolu, demiryolu, metro, köprü, tünel, rıhtım, baraj, sulama, pis su arıtması gibi yapıları tekniğe uygun biçimde ve ekonomik olarak tasarlayan ve yapım çalışmalarını denetleyen kişileri yetiştiren eğitim dalıdır. Civil Engineering Ne Demek?

Nasıl İnşaat Mühendisi Olunur?

Mesleğin eğitimi ise, üniversitelerin Mühendislik, Mühendislik-Mimarlık ve İnşaat Fakültelerinin İnşaat Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.

İnşaat Mühendisleri çizim yaparken büroda, yapım aşamasında inşaatlarda çalışırlar ancak Proje mühendislerinin çalışma ortamı rahat olmasına rağmen, şantiye mühendislerinin çalışma ortamı tozlu, gürültülü, yazın sıcak, kışın soğuk olabilmektedir.

Civil Engineering Ne Demek? İnşaat Mühendisinin Nitelikleri Nelerdir?

  • Auto CAD, Civil 3D ve benzeri tasarım programlarına hakim olmak,
  • Metodolojik düşünebilme ve proje yönetebilme becerisine sahip olmak,
  • Problem çözme yeteneğine sahip ve  yaratıcı olmaları,
  • Son teslim tarihine ve bütçeye uygun olarak çalışmak,
  • Takım çalışması ve yönetimine yatkınlığı olmak,
  • Sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip olmak,
  • Sayısal akıl yürütme gücüne sahip ve fen bilimlerinde özellikle matematik ve fizikte başarılı olmak,
  • Yoğun çalışma temposuna uyum sağlamak,

İnşaat Mühendisleri, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarında çalışırlar. En yoğun olarak çalıştıkları yerler ise, Devlet Demiryolları, Karayolları, Devlet Su İşleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Hizmet verdiği sektöre bağlı olarak görev tanımı değişiklik gösterebilmektedir. Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği) kendi iş yerlerini de açabilirler. Büyük inşaat firmaları özellikle son yıllarda yurt dışında da ihale almaktadırlar. Çeşitli inşaat firmalarına bağlı olarak yurt dışında görev yapan İnşaat Mühendisleri de vardır.

Architecture Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*