Müteahhitlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Müteahhitlik Belgesi Nedir? Belge Nasıl Ve Nereden Alınır? Belgeyi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Müteahhitlik Geçici Belgesi Nedir?  Kimler Alabilir?

Müteahhitlik Belgesi Nedir?

Müteahhitlik yetki belgesi; müteahhit olarak görev yapmak isteyen vatandaşların sahip olması gereken bir belgedir. 2012 yılında yayınlanan yönetmelikte yapı ruhsatına sahip tüm yapıların bir müteahhide ihtiyacı oluğu ve müteahhitlerin de yapı müteahhidi yetki belgesi numarasına sahip olması gerektiği açıklanmıştır.

Müteahhitlik Yetkisi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik yetkisi alabilmek için ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir. Müteahhitlik yetki belgesine sahip olmak istediğinizi belirten dilekçe yazarak başvurunu formunu doldurmanız gerekmektedir. Yetki belgesi için başvuru yaparken kayıtlı olunan ticari veya sanayi odadan müracaat yılına dair sicil kaydı almanız ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.

Evrak işlerini tamamladıktan T.C kimlik numaranız ile birlikte devletin internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Müteahhitlik başvurusu için üniversite diplomasına ihtiyaç yoktur. Türkiye vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran her birey belgeyi almak için başvuru yapabilir.

Detaylı bilgi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili birimine ulaşmak için tıklayınız.

Yetki Belgesi İçin Gerekli Evraklar

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Belgeyi istediğinize dair bir dilekçe
  • Kayıtlı olunan oda sicil kaydı (aslı ve fotokopisi)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Banka dekontunun aslı
müteahhitlik belgesi

Geçici Müteahhitlik Belgesi Nedir?

Müteahhitlik geçici yetkisi; 5 yıl gibi geçici bir süreliğine ve yalnızca bir yapı üzerinde yetki sahibi olmayı sağlar. Toplam inşaat alanı 500 metre kareyi geçmeyen ve daha önce müteahhitlik yapmamış sadece bir yapı için başvuran kişilere verilen yetki numarasını olan belgedir. Bu belgeyi alabilmek için en temel kural sadece bir yapı için başvuru yaptığınızı belirtmeniz gerekmektedir.

Müteahhitlik Geçici Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik geçici yetkiside aynı şekilde il müdürlüğüne başvuru yapılarak alınmaktadır. 

  • Genel tapu kaydı,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Belediye onaylı proje ve belge ücretinin dekontuyla başvuru yapılmalıdır.
  • İkametgah

Yapı ruhsatı ve yapı ruhsatı nasıl alınır ? hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*