Hidiv Kasrı Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi

Hidiv Kasrı Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi Hidiv Kasrı, Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde, Kanlıca yakınlarındaki Çubuklu Korusu’nun içerisinde bulunmaktadır. 1907 yılında yapılmıştır. Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmıştır. Burası dönemin mimari modasına uygun bir şekilde, nouveau tarzındadır. Hidivlik makamı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Mısır valililerine verilen bir unvandır. Hidiv Abbas Hilmi Paşa, Osmanlının Mısır valilerinden biridir.

Hidiv Kasrı Nerede

Hıdıv Kasrı içerisinde yürüyüş parkurları, şelale, kahvaltı yeri ve oturma alanları gibi yerler bulunmaktadır.

Hıdiv Kasrı’nın Tarihi;

  • Hıdiv Kasrı’nın bulunduğu arazide bulunan iki ahşap yalı 1903 yılında Abbas Hilmi Paşa tarafından satın alınmıştır.
  • 1907 yılında iki ahşap yalıyı yıktıran Abbas Hilmi Paşa, arazi üzerine görkemli bir kasır inşa ettirmiştir.
  • 1937 yılına kadar Hıdiv Kasrı’nı Abbas Hilmi Paşa’nın ailesi tarafından kullanıldı. 1937 yılında Hıdıv Kasrı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne satıldı.
  • 1984 yılına kadar bakımsız bırakılmış olan Hıdiv Kasrı’nı Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu adına Çelik GÜLERSOY restore ettirmiş ve kısa bir süre otel olarak da kullanılmıştır.
  • 1994-1996 yılları arasında yeniden restorasyonu yapılan Hıdiv Kasrı’nın işletmeciliğini İBB bünyesinde yer alan Beltur üstlenmiştir.

Hıdiv Kasrı’na Nasıl Gidilir? Hidiv Kasrı Nerede?

Hıdiv Kasrı’na kara yolu gidecekseniz: ilk olarak Üsküdar’a gelip, oradan da Beykoz’a çalışan İETT Belediye Otobüsleri ya da minibüslere binmek.

Hıdiv Kasrı’na dolmuş ve minibüs ile gidecekseniz: Beykoz – Üsküdar arası sefer yapan hatları kullanabilir ve sahil tarafında indikten sonra 5-10 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Hıdiv Kasrı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hıdiv Kasrı’na vapur ile gidecekseniz: Çubuklu iskelesini kullanmanız gerekmektedir. Çubuklu iskelesinden yürüyerek Hıdiv Kasrı’na 10-15 dakika, özel aracınız ile yol 5 dakika sürmektedir. Çubuklu iskelesinden arabalı vapur seferleri yapılmaktadır.

Ayasofya Nerede? Ayasofya’ya Nasıl Gidilir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*