Asma Kat Nedir? Asma kat Yüksekliği Ne Kadardır?

Asma Kat Nedir? Asma kat; zemin ile tavan yüksekliğinin en az 5.50 metre olduğu yapılarda en az 2.40 metre yüksekliğe sahip, yola bakan cephelerde 3 metreden fazla yaklaşmamak üzere yapılan ve düşey zemin alanının en fazla yarısını kaplayan, bir merdiven ile zemine bağlanan bölüm olarak tanımlanmaktadır.

Asma Kat Nedir?

Asma katların kullanım alanları; restoran, kafe, kantin, oyun salonları, gösteri merkezleri, camiler, fabrikalar, stüdyo daireler kısacası inşaatın olduğu her yapıda kullanılabilir. Asma Kat Nedir?

Asma kat Modelleri

• Tavan destekli asma kat: bu model de asma kat taşıyacağı ağırlığa uygun olarak çelik halat, gemi halatı veya demir profiller yardımıyla tavana asılır ve ev, ofis veya bungalov tarzı evlerde kullanılır. Seyyar merdiven tercih edilir.

• Kiriş destekli asma kat: Bu modelde inşa edilen asma katın üç tarafı duvar kirişlerine bağlıdır. Gösteri salonları, kafeteryalar ve stüdyo dairelerde bu model kullanılır. Sabit merdiven tercih edilir.

• Kolon destekli asma kat: Bu model ise yapının altına zemine bağlı destek kolonları konularak inşa edilirler. Destek kolonunun haricinde asma katın bir tarafı duvar kirişine de bağlanabilir. Daha çok camilerde kullanılır. Sabit merdiven sıklıkla tercih edilir.

Asma kat Yüksekliği Ne Kadardır? Nasıl İnşa Edilmelidir?

Tavan yüksekliğinin en az 5.50 metre olduğu yapılarda, en az 2.40 metre yüksekliğe sahip ve bir merdiven ile zemine bağlanan bölümlere asma kat denir. Yola bakan cephe ya da merdiveni de dahil 3 metreden fazla yaklaşmayan kattır. Asma katlar inşa edilirken çok dikkatli davranılmalı ve uzman kişiler tarafından inşa edilmelidir. İmar planına uygun olarak alanı, yüksekliği, taşıyacağı ağırlık ve destek noktaları belirlenmesi gerekmektedir. Yeterli ağırlığı taşıyabilmesi ve göçme tehlikesinin ortadan kalkması için mühendis tarafından statik ve dinamik hesaplamaları yapılarak inşa edilmelidir.

Geçici Görevlendirme Formu Örneği 2020 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*