Kiracı Hakları Nelerdir?

Kiracının Evden Çıkarılması

Kiracı Hakları Ve Türk Borçlar Kanunu’na göre, Ev sahibi 3 yıldan önce bireysel sebeplerden dolayı (Örneğin bir akrabasının eve taşınacak olması) kiracısı çıkarmak istiyorsa 1 yıllık kira bedeli kadar kiracısına tazminat olarak ödemek zorundadır. Kiracı Hakları Nelerdir?

Kiracı Hakları

Kiracı hakları’na Göre Kontrat süresi

Ev sahibiniz, sizi kira kontratınızın süresi dolmadan evden çıkartamaz. Kontrat süresi dolmadan önce ev sahibi kiracıya ihtarname çekmek zorundadır. Ev sahibi ihtarname çekmediyse sözleşme otomatik olarak sınırsız uzar.

Kiracı Hakları’na Göre Evin Yapı Masrafları

Kiracı Hakları’na göre kiracı, kiraladığı evin tadilat masraflarını ev sahibinden talep edebilir. Gayrimenkulde, kusurların düzeltilmesi için yapılan tüm masraflar ev sahibine aittir. Kiracı masrafları kendi de karşılayabilir ve tadilat masraflarını kiradan düşebilir.

Tadilat ve yapı kusurlarının düzeltilmesinin bir acelesi yoksa, kiracı ev sahibinden kira ücretinde indirim isteyebilir. Gayrimenkul zararlarının giderilmesi veya kirada indirim istemesi kiracının haklarındandır. 

Kiracının İsteğine Göre Tadilat Masrafları

Kiracı Hakları’na göre evin temel bölümlerinde oluşan sorunlar yada demirbaşların tadilat masraflarını konut sahibi karşılamalıdır . Kiracı şahsi zevkine göre tadilat veya yenilikler yaptırıyorsa bu masrafları ev sahibi karşılamaz.

Kiracı Hakları’na Eskiyen Ve Yıprananlardan Kiracı Sorumlu Değildir

Kiracı, gayrimenkulü kiraladığı şekilde teslim etmek zorunda değildir. Bakım, temizlik ve demirbaşların aynı şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Fakat evdeki eşyaların zaman içinde yıpranmasından yada bozulmasından (eşyalı evlerdeki koltukların yıpranmasından ) kiracı sorumlu değildir.

Kiraladığınız Ev Bekleneni Karşılamıyorsa…

Kiralanan evden hayal edilen performans alınmıyor yada bekleneni karşılamıyorsa kiracı, kontrat süresinin bitmesini beklemeden evden çıkabilir. Kiracının ev ile alakalı sorunları varsa, haklı sebep bildirerek çıkma hakkına sahip.

Kira Devri Yapılabilir Mi?

Kiracı, kiraladığı konut yada işyerini başka bir şahsa kiralama hakkını elinde bulundurmaktadır. Gayrimenkule zarar vermemek şartı ile kiracı kiraladığı birimi başkasına devredebilir.

Kiracı Hakları’na Göre Depozito Hakkı

Kiracı evi kiralarken belirli bir miktar depozito ödediyse ve çıkarken evi teslim aldığı gibi boyalı ve temiz bıraktıysa ev sahibinden depozitosunu talep edebilir. Depozitolar maksimum üç aylık kira bedeli kadar olmalıdır.

Kiracı Hakları Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Kiracının Sahip Olduğu Yükümlülükler

  • Kira bedellerinin düzenli şekilde ödenmesi,
  • Kira kontratının kısmen yada tamamının değiştirilmesi sadece konut sahibinin yazılı izniyle mümkündür.
  • Kira kontratında belirli bir tarih yok ise ve evin bulunduğu bölge için herhangi bir uygulama yoksa, kira ödeme tarihleri her ayın sonuna kadar yapılabilir.
  • Kiracı, kiralanan konutun ödemesinden sorumlu olduğu için ödenmemesi durumunda ev sahibi tarafından sözleşmenin fesih hakkı bulunmaktadır.

Ev Sahibi Hakları Nelerdir? Hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*